Karacabey şartlarında çayır alanlarının azotlu ve fosforlu gübre isteklerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma.
- Tez No: 23755
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ Bu araştırma, azotlu ve fosforlu gübrelerin Karacabey ekolojik şartlarında taban çayırların kuru ot verimine, vejetasyonun botanik kompozisyonuna ve otun kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1991 yılında, tesadüf bloklarında faktöryel düzende ve dört tekrarlamalı alarak yürütülmüştür. Artan azotlu gübre miktarları, kuru ot verimine, botanik kompozisyondaki buğdaygil ve baklagil oranına, ham protein oranı ve verimine istatistiki anlamda önemli etki yapmıştır. En yüksek kuru ot verimi dekara 18 kg azot seviyesinden alınmıştır. Azot miktarı arttıkça buğdaygil oranı artmış, baklagil oranı ise düşmüştür. Yine artan azot miktarı ile birlikte hamprotein oranı ve verimi artmıştır. Azotun diğer familyalara ait bitkilerin oranına etkisi ise önemsiz bulunmuştur. Denemede uygulanan fosforlu gübrelerin etkisi önemli olmamıştır. Sadece fosforun azotla birlikte uygulanmasından kaynaklanan interaksiyonu baklagil oranı üzerinde etkili olmuştur. Denemeden alınan sonuçlara ve ekonomik değerlendirmelere göre bölge çayırlarına 18 kg/da azot uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was intsnted to determine the effects of nitrogen and phosphorus fertilizers on the hay yield and quality, and botanical composition of a natural meadow located in Karacabey State form Bursa. A randomized block deeing with four replicatisne was used for experimatation in 1991. Thes reeult indicated that the increasing amounts of nitrogen fertilizer hed significantly affected the dry matter and crude protein yields, protein content and proportions of grasses and lsgumes in botanical composition. Ths highest dry matter was produced at the level of 18 kg nitrogen fertilizer applied per decare. When the amount of nitrogen fertilizer increased, the proportion of grass in botanical composition increased but that of legumes decreased. Also, the content and yield of protein increased eimultenously with the increasing amourt of appered nitrogen. Howerer, the effecte of nitrogen fertilizer on other plant families was found insignificant. In the experiment, effect of pf erti 1 ization on the parameters was found be non significant. Only the interaction of phosphorus fertilizer with nitrogen affected the proportion of legume. According to the data from this rexperiment and the economic avaluations, 18 kg nitrogen fertilizer per decare was proposed for the experimental meadows as well as those of the region.