Programlanabilir lojik denetleyiciler(PLC) ile endüstriyel otomasyonun incelenmesi ve bir egzos borusu delme makinasının otomasyonu.
- Tez No: 23756
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada röle mantığına dayalı kontrol sistemlerinin yerini alan ve gittikçe gelişmekte olan özellikleriyle endüstride geniş kullanım alanları bularak yaygınlaşan PLC' ler yapısal özellikleri bakımından incelenmiş ve daha sonra egzos borusu üretimi için sanayide kullanılmak üzere imal edilmekte olan bir makinanın elektriksel kumanda ve otomasyonuna uygulanması pratik olarak gerçeklenmiştir. Bu amaçla, bu proje için kul anılacak olan PLC dünyadaki yüze yakın PLC ailesi arasından bu makina kontrolüne donanım ve komutlar bakımından uygunluk, teknik özellikler, fiyat, üretici ve ithalatçı desteği gibi parametreler dikkate alınarak seçilmiş ve bu PLC daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. özel elktronik kartlar tasarlanarak bu makinanın kontrolünü gerçekleştirmek mümkündür. Fakat bu özel devrelerin tasarımı, imali, her hangi bir değişikliğe karşı adaptasyonu hem projelendirme zamanı ve hem de pratiklik açısından bir takım sakıncalar doğuracaktır. PLC kullanımı ile bu mahzurlar ortadan kaldırılmış, makinayı imal eden imalatçının çalışmalarında karşılaştığı poblemi erden ötürü gerek duyduğu değişikliklere PLC'nin programlanabilme özelliği ile kolayca ve kısa sürede uyum sağlanabilmiştir. Makina kontrolünde kullanılan elektriksel ve elektronik donanım tamamıyla PLC hakimi yetinde çalıştırılmış, orta güçte bir de motora açısal konum hareketi yaptırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Programmable Logic Controllers (PLC) which are being used in place of the relay based industrial control systems and are being widely used in automation because of their evaluated specifications are examined in their structural base and it's one application on a machine which would be used in industry to produce exhaust pipes. Por this reason, the most suitable PLC for this project was selected among approximately a hundred of various type PLC families regarding to their fitness for this machine control as hardware and software, technical peculiarity, cost and manufacturer and importer support. This machine can be controlled by a special electronic equipment, but this method will not be flexible and economic for an engineering problem because of long design time, producing conditions, and flexibility to any modification necessity. By using a programmable controller, inconveniences of electronic and relay based automation was prevented and in any modification position, needing changings was executed parallel with machine producing because of PLCs' programmable structure. All of the electrical and electronic equipment that used for this machine automation, works under control of a PLC and a medium power dc motor can controlled as angular position.