Mafsallı prefabrik yapılar için hasar ve ekonomik kayıp tahmini
Damage and loss estimation for pin connected precast buildings
  1. Tez No: 237559
  2. Yazar: ALİ HAYDAR KAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET MURAT ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki mevcut prefabrik sanayi yapıları için analitik olarak hasar görebilirlik eğrileri önerilmiş ve bu yapıların hasar görebilirliği üzerinde yapısal parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla mevcut prefabrik yapı stoğu için yapılan yapı envanter çalışması sonrasında kolon enkesit boyutu, kolon yüksekliği, boyuna donatı oranı ve etriye aralığı parametreleri dikkate alınarak oluşturulan prefabrik sanayi yapılarına ait düzlem çerçevelerinin kapasite eğrileri ve kapasite eğrileri üzerinde hasar seviyelerine ait deplasman limit değerleri belirlenmiştir. Çerçeveleri temsil eden tek serbestlik dereceli sistemlerin doğrusal ötesi dinamik analiz ile maksimum deplasman talepleri belirlenmiştir. Talep ile çerçevelere ait kapasite karşılaştırılarak, çerçevelerin performansı değerlendirilmiştir. Yer hareketi parametresi olarak seçilen maksimum yer hızı (PGV) değerine bağlı olarak, çerçevelerin hasar seviyelerine ait hasar görebilirlik eğrileri elde edilmiştir. Hasar görebilirlik eğrilerinin ekonomik kayıp tahmininde kullanılabilmesi amacıyla Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan tek katlı prefabrik sanayi yapıları incelenmiş ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi için sanayi yapılarında hasar dağılımları ve hasar dağılımlarına bağlı olarak ekonomik kayıp tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an analytical approach was adopted to construct fragility curves for existing precast industrial buildings in Turkey and to evaluate the effect of structural parameters on fragility of precast industrial buildings. Depending on the parameters such as column section dimension, longitudinal reinforcement ratio, column height and stirrup spacing, 16 typical precast industrial building models were used. For nonlinear time history analysis 360 ground motions of 28 earthquakes were used. As a ground motion parameter, PGV, accepted to have lognormal distribution, was chosen. Lognormal distribution parameters were obtained by applying least squares method. Drift was used as a structural response parameter. In order to use fragility curves for loss estimation, precast industrial buildings in Denizli Organized Industrial Region are examined and damage distrubition and economic loss estimation for Denizli Organized Industrial Region are estimated.