Kaba yemlerde protein parçalanabilirliğinin in situ metot ve enzimlerle belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study for determination of ruminal protein degredability of forages with in situ and in vitro enzyme methods
- Tez No: 237563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada kaba yemlerdeki protein yıkımlanabilirlilikleri in situ metot yerine enzim metodu kullanım olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmada kullanılan 8 farklı kaba yemin (fiğ, buğday silajı, buğday kuruotu, mercimek samanı, kuruot, tritikale, yonca ve mısır silajı) önce in situ by pass protein değerleri naylon kese tekniği ile belirlenmiş ve sonrada ticari bir proteaz enzimi olan Streptomyces griseus farklı sürelerde (1, 6, 24 ve 70 saat) kullanılarak by pass protein değerleri hesaplanmıştır. Kullanılan 8 yemden 5' inde 70 saatlik enzim çalışmasında elde edilen by pass protein değerlerinin in situ metotla belirlenen by pass protein değerleri ile benzer bulundukları görülmüştür.By pass protein tayininde kullanılan in sütu metot yerine enzim tekniğinin kullanılması yönündeki çalışmalarda Streptomyces griseus ile yaklaşık 70 saatlik inkübasyon süresi üzerinde yoğunlaşmanın daha iyi sonuçlar verebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, usage of enzyme methods instead of in situ methods for determinity by pass protein values of forages was investigated. Ruminal protein dagredability of eight forages ( Vetch hay, wheat silage, wheat hay, lentil straw, grass hay, triticale hay, wcerna hay and corn silage) was estimated by using the in situ methods and in vitro enzyme method obtained from Streptomyces griseus with different incubation times ( 1, 6, 24 and 70 hours). By pass protein values of five forages were found smilar with bath techniques (P> 0.05)According to current study, futre studies should be focused on 70 h incubation time when usage of enzyme method for replacement of in situ methods is considued.