Şanlıurfa şehir merkezi kuzey doğu bölgesinin geoteknik veri bankası oluşturulması
Pereparation of geotechnical data bank for southeast region of Şanliurfa
- Tez No: 237564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT GERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'nın kuzeydoğu bölgesi için bir veri bankası oluşturulmuştur. Bazı kuruluşlar tarafından yapılmış birçok zemin etüdü düzensiz depolama ve ilgisizlikten dolayı ya kaybolmuş ya da düzensiz olduğundan dolayı yararlanılmamaktadır. Çalışmada, Geoteknik verileri belli bir formatta sayısal ortama aktarıp, bir veri bankasında depolayacak ve bu verileri raporlayacak GeoDATAHLX isimli bir geoteknik veri bankası oluşturulmuştur. Bu program Delfhi 7 programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Programın çalışmasını denetlemek ve çalışmaya örnek teşkil etmesi açısından 30 adet zemin etüdü raporunun verileri programa girilmiştir. Programa girilen sondaj lokasyonları için ayrı ayrı kod oluşturulmuş, AotuCAD ortamında çalışan bir harita üzerinde bu kodlar yardımıyla sondajlar kodlanarak harita üzerinde gösterilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen raporlardan çalışma alanı ile ilgili irdelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a database for the north-eastern neighborhoods of Sanliurfa was constructed. There are various foundation studies performed by different organizations that are either lost or cannot be effectively utilized because of irregular storage or lack of interest. A geotechnical database, named GeoDATAHLX, was formed in this study that can transfer the geotechnical data into digital environment in a readable format and store them in a database. This program was prepared using Delfhi 7 programming environment. In order to inspect the program as well as to serve as a sample for the study, thirty different foundation reports were transferred to the database. Different codes were given to the probing locations. The probes were shown on a map runnable in AutoCAD with the help of these codes. The study region was investigated using the reports from this study.