Değişik olum devrelerindeki astor karanfil kesme çiçeklerinde gümüş tiyosülfat+sakkaroz ön uygulamasının soğukta depolama süresine ve depolama sonrası vazo ömrüne etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 23758
  2. Yazar: EROL USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma 1991-1992 yıllarında Uludağ üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma Laboratuvarında yürütülmüştür. Astor karanfili kesme çiçekleri dört olum devresinde (1. devre, ka palı tomurcuk devresi, 2. devre, tomurcuk ucunda çiçek renginin görül düğü devre, 3. devre, fırça devresi, 4. devre, hasat olumu devresi) hasat edilerek su çektirilmeden laboratuvara getirilmiş ve her devredeki çiçeklerin yarısına 20 saat süre ile ön uygulama (550 mg/L Gümüş tiyosülfat + 100 g/L Sakkaros ) yapılmış, diğer yarısına ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Çiçekler Botrytis'e karşı % Gl'lik Baykor ile ilaçlandıktan sonra, polietilen torbalar içinde 0°C 'de kuru olarak depolanmışlardır. ilki uygulamadan hemen sonra ve onu takiben her 30 günde bir depodan çıkarılan tomurcuklar hasat olgunluğu devresine gelinceye kadar, 4. devre çiçekleri ise yarım saat süre ile 200 mg/L 8-Hydroxyquinoline sulphate + 25 mg/L Gümüş nitrat + 70 g/L Sakkaros solüsyonunda bekletilmişlerdir. Çalışma süresince karanfil çiçeklerinin, depolanma süresi, tomurcuk açma süresi, vaso ömrü ve çiçek çapı değerleri saptanmıştir. Buna göre-, 1-Çiçeklerin depolanma süresi dikkate alındığında; kimyasal madde ön uygulaması yapılan çiçeklerle ön uygulama yapılmayan çiçeklerin depolanma süreleri istatistik! olarak aynı grupta yer almıştır. ön uygulama yapılan çiçekler 60 gün depolanırken, ön uygulama yapılmayan çiçekler 61. 5 gün depolanmışlardır. Çiçeklerin hasat devreleri de depolama süresinde etkili olmuştur. Sıkı tomurcuk devresindeki çiçekler ortalama 105 günle en usun süre depolanırken, bunu 60 günlük depolama süresiyle 2. ve 3. devre çiçekleri işlemiştir. Hasat olumu devresinde-48 ki çiçekler ise ortalama 30 günlük depolama süresiyle en düşük depo lama süresine sahip olmuşlardır. 2-Kimyasal madde ön uygulaması yapılan çiçekler 6.00 günlük vaso ömrüne sahip olurken, ön uygulama yapılmayan çiçeklerin vaso ömrü 5.45 gün olmuştur. 3-4. Devre çiçekleri 7.4 günle en usun vaso ömrüne sahip olurken,o- nu 8.8 günle 3. devre ve. 4.8 günle 2. devre çiçekleri işlemiştir, l.dev re çiçekleri ise 3.8 günle en kısa vaso ömrüne sahip olmuşlardır. 4-Çiçeklerin depolanma süreleri de vaso ömründe etkili olmuştur. Hiç depolanmayan kontrol çiçekleri ortalama 6.88 günlük vaso ömrüne sahip olurken, bunu istatistik! olarak aynı grupta yer alan 1 ay (4.89 glln) 2 ay (4.53 gün) ve 3 ay (4.85 gün) depolanan çiçeklerin vaso ömrü değerleri işlemiştir. 5-Tomurcukların solüsyon içindeki açma süresi dikkate alındığında kimyasal madde ön uygulaması yapılan çiçekler ortalama 7.3 günde ha sat olumu devresine gelirken, ön uygulama yapılmayan çiçekler S
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the Research Laboratory of Uludağ university Faculty of Agriculture Department of Horticulture in 1991- 1992. Cut flowers of carnation cv. Astor were harvested at 4 maturity stages (1. stage, i.e. closed bud stage, 2. stage, i.e. the stage at which the colour of flower appread at the bud tip, 3. stage, i.e. the paint brush stage, 4. stage, i.e. the harvest maturity stage) and brought in to laboratory without putting into water, and half of the flowers at each stage were pre-treated for 20 hours (550 mg/L STS + 100 g/L Suc rose) while the other half were left untreated. The flowers were tre ated with 01 % Baykor and then dry stored in polyethylene bags at o 0 + 0.5 C.The buds which were taken out of storage, first being just after the treatment and then every 30 days were held in a solution of 200 mg/L 8-hydroxyquinoline sulphate + 25 mg/L silver nitrate + 70g/L sucrose till harvest maturity, while 4 th stage flowers were held for half an hour in this solution. The storage period, bud opening period, vase life and flower diameter values were determined along the study 1-When the storage period is considered, the storage period of flowers that were pretreated with chemicals and that of non-pretrea- ted are in the same statistical group. The pretreated flowers were stored for 60 days whereas the non-pretreated ones were stored for51 67.5 days. The harvest stage of flowers were effective on the storage period. The flowers at tight bud stage were stored longest with an average of 105 days, this was followed by 2. and 3. stage flowers with 60 days. Flowers at harvest maturity stage had the lowest storage period with an average of 30 days. 2-Flowers pretreated with chemicals had an average vase life of 6 days, while the non-pretreated flowers had a vase life of 5.45 days 3-Flowers at harvest maturity stage had the largest vase life with 7. 4 days average and these were followed by the 3 rd stage flo wers with 6.8 days and by the 2 nd stage flowers with 4.6 days. The first stage flowers had the shortest vase life with 3.8 days. 4-The storage periods of flowers were also effective on vase life. The non-stored control flowers had an average vase life of 6.88 days and these were followed by the flowers stored for 1 month (4.89 days) 2 months (4.53 days) and 3 months (4.85 days), these three values we re in the same group statistically. 5-When the opening period of the buds in the solution was conside red, the flowers pre-treated with chemiceels came to the harvest ma turity stage in 7.3 days average, whereas those non-preti*eated came to the same stage in 8 days. Flower harvest stage were also effective on opening period. The tight buds came to the harvest maturity stage in 13.0 days, while the 2 nd stage flowers came to this stage in 7.3 days. The flowers at paint brush stage came to the harvest maturity in the shortest time with 2.3 days. Another factor effective on the ope ning period of flowers is the storage period of flowers. Flowers stored for 2 months opened in 6.35 days and this was followed by the flowers stored for 1 month (7.78 days) and non -treated control flo-52 wers (7.82 days).Flowers stored for 3 months came to the harvest ma turity stage in the largest period with 14.80 days. 6 -The pretreated flowers had diameter of 5.9 cm, while the non- pretreated ones had a diameter of 5.7 cm. 7-The 3 rd stage flowers had the largest diameter with 6.1 cm and this was followed by the 2 nd stage flowers with 5.9 cm and the 1 st stage flowers with 5.7 cm. The 4th stage flowers had the smallest dia meter with 5.5 cm. 8-The diameters of the stored flowers were found higher than the non-stored control flowers. The largest flower diameter was obtained from the flowers stored for 2 months with 6.29 cm, these were follo wed by the flowers stored for 1 month (5.90 cm) and 3 months (5. 89 cm) which were in the same group statistically. The non-stored control flowers had the smallest diameter with 5.54 cm.