Joint utilization of local appearance descriptors and semi-local geometry for multi-view object recognition
Çok açılı obje tanıma için yerel görsel tanımlayıcıların ve yarı-yerel geometrinin birlikte kullanımı
  1. Tez No: 442429
  2. Yazar: MEDENİ SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez kapsamında obje tanıma için günümüzün yaygınlaşmış yerel görsel öznitelik tabanlı altyapıları ile geçen on yılın güçlü ama arka planda kalmış geometrik değişmezlik alanı arasında köprü kuran özgün metodlar sunulmaktadır. Yerel görsel özniteliklerin sınırlı ayırıcılık potansiyelinden dolayı ortaya çıkan zayıflığı, değişmez geometrik tanımlayıcılar kullanarak tamamlamak bu çabanın arkasındaki mantığı oluşturmaktadır. Daha önceki çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmada da önce daha kontrollü durumlarla başlanmış ve daha sonra metodların uygulanabilirliği daha az kontrollü durumlara genişletilmiştir. İlk aşamada önerilen metodların dayandığı yerel görsel öznitelikler tabanlı yaklaşım, algılayıcılar, tanımlayıcılar ve bunları obje tanıma için kullanan literatürdeki metodlar olmak üzere üç farklı kısımda incelenmiştir. Daha sonra, yerel görsel özelliklere göre kesin eşleştirmeler yapma gerekliliğini ortadan kaldıran ve böylece özniteliklerin gruplar halinde ve geometrik tanımlayıcılar kullanarak eşlenmesine izin veren özgün bir düzlemsel obje tanıma metodu sunulmuştur. Bu metodun gerçek hayata uygulaması olarak bu güne kadar şaşırtıcı derecede az incelenmiş bir alan olan sahne logo tesbiti seçilmiştir. Son olarak, yerel öznitelikleri daha verimli şekilde kullanan ve düzlemsellik varsayımına ihtiyaç duymayan bir üç boyutlu (3B) obje tanıma metodu sunulmuştur. Obje tanıma için kritik olan geometrik olarak uyumlu yerel öznitelik grupları, bu kapsamda, 3B ilgin geometrik değişmezler kullanılarak belirlenmektedir. 3B ilgin geometrik değişmezlerin kullanımı, klasik 2B ilgin dönüşüm kestirimi/doğrulaması adımının yerini alarak, 3B geometrik uyumluluğun direkt olarak denetlenbilmesine imkan sağlamaktadır. Önerilen metodun, herhangi bir ön bölütleme ya da ek 3B oluşturma adımına ihtiytaç duymadan, içerek açısından kalabalık sahnelerdeki başarılı performansı deneylerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Novel methods of object recognition that form a bridge between today's local feature frameworks and previous decade's strong but deserted geometric invariance field are presented in this dissertation. The rationale behind this effort is to complement the lowered discriminative capacity of local features, by the invariant geometric descriptions. Similar to our predecessors, we first start with constrained cases and then extend the applicability of our methods to more general scenarios. Local features approach, on which our methods are established, is reviewed in three parts; namely, detectors, descriptors and the methods of object recognition that employ them. Next, a novel planar object recognition framework that lifts the requirement for exact appearance-based local feature matching is presented. This method enables matching of groups of features by utilizing both appearance information and group geometric descriptions. An under investigated area, scene logo recognition, is selected for real life application of this method. Finally, we present a novel method for three-dimensional (3D) object recognition, which utilizes well-known local features in a more efficient way without any reliance on partial or global planarity. Geometrically consistent local features, which form the crucial basis for object recognition, are identified using affine 3D geometric invariants. The utilization of 3D geometric invariants replaces the classical 2D affine transform estimation/verification step, and provides the ability to directly verify 3D geometric consistency. The accuracy and robustness of the proposed method in highly cluttered scenes with no prior segmentation or post 3D reconstruction requirements, are presented during the experiments.