Developing a ZigBee wireless network and controlling it through the internet
ZigBee kablosuz ağ protokolünü kullanan kablosuz bilgisayar ağı geliştirmek ve bu ağı internet üzerinden kontrol etmek
- Tez No: 237608
- Danışmanlar: DR. ATTİLA ÖZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin amacı elemanları ZigBee kablosuz ağ protokolüyle haberleşen bir bilgisayar ağı geliştirmek ve bu ağı bir kişisel bilgisayar ile İnternet üzerinden kontrol etmektir. Bu kablosuz bilgisayar ağının bir elemanı ana eleman olarak tasarlanıyor. Diğer elemanlar ise yardımcı elemanlar oluyorlar. Ana ağ elemanı, Ethernet protokolünü kullanan ve İnternete bağlı olan bir bilgisayar ağına bağlanabilir. Bir kişisel bilgisayar bu ana ağ elemanı ile özel bir web uygulaması yoluyla Internet üzerinden haberleşebilir. Bu web uygulamasının yükleneceği web sunucusuyla ana ağ elemanı arasındaki iletişim bu tezde tanimlanan ve TCP/IP üzerinde çalışan özel bir uygulama protokolüyle gerçekleşir. Ana ağ elemanı yardımcı ağ elemanlarını bir kişisel bilgisayarın kullanıcısının İnternet üzerinden verdiği komutlara göre kontrol eder. Ana ağ elemanı yardımcı ağ elemanları ile haberleşebilmek için ZigBee protokol yığını ve uygun bir uygulama yazılımı içerir. Ana ağ elemanı özel web uygulamasının yükleneceği web sunucusuyla haberleşebilmek için TCP/IP yazılım yığını ve uygun bir uygulama yazılımı içerir. Yardımcı ağ elemanları ana ağ elemanı ile haberleşebilmek için ZigBee protokol yığını ve uygun bir uygulama yazılımı içerirler. Her bir ağ elemanı tipi için, o tip ağ elemanının içereceği yazılımla uyumlu olan donanım kullanılır. Her bir tip ağ elemanı mikrodenetleyici tabanlı donanım kullanır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a network, whose nodes communicate with the ZigBee wireless network protocol, and control this network with a PC through the Internet. One of the nodes of this network is designed to be master node. The other nodes are slave nodes. The master node can be connected to an Ethernet connected to the Internet. A PC can communicate with the master node via a specific web application over the Internet. The communication between a web server, in which the specific web application is loaded, and the master node is performed using a specific application protocol working over TCP/IP and defined in this thesis. The master node controls the slave nodes of the wireless network formed according to the commands given by the user of a PC over the Internet. The master node contains an implementation of the ZigBee stack along with a suitable application software to communicate with the slave nodes. The master node also contains an implementation of the TCP/IP stack along with a suitable application software to communicate with a web server in which the specific web application is loaded. The slave nodes contain an implementation of the ZigBee stack along with a suitable application software to communicate with the master node. For each type of node, appropriate hardware which is compliant with the software contained by that type of node is used. Each type of node uses microcontroller-based hardware.