Zigbee algılayıcı ağlarında topolojiye bağlı başarım değerlendirmeleri
Performance Evaluations of ZigBee Sensor Networks Depending on Topology
  1. Tez No: 397295
  2. Yazar: YASİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Zigbee tabanlı kablosuz algılayıcı ağlarının üç farklı senaryo altındaki performansları, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her üç senaryo çalışmasında da OPNET benzetim yazılımı kullanılmıştır. İlk senaryoda yıldız topolojik yapıdaki dokuz alt kurgunun performansları karşılaştırılmıştır. Bu senaryo ile belirlenen ebatlardaki en ideal yıldız topoloji kurgusunun 16 düğümlü yapı olduğu ortaya konmuştur. İkinci senaryoda ise bu 16 düğümlük yıldız kurgu ile yönlendirici destekli örgü ve ağaç topolojik yerleşimler incelenmiştir. Böylece aynı düğüm sayıları üzerinde her üç topolojinin de performansları karşılaştırılmıştır. Bu senaryo sonunda örgü topolojik kurgunun daha iyi performans sergilediği gözlemlenmiştir. Üçüncü senaryoda, ebatları genişletilmiş ve düğüm sayıları artırılmış bir ağda, üç farklı topolojiden esinlenerek kullanılan yönlendirme tekniklerinin etkileri incelenmiştir. Kullanılan yıldız, örgü ve ağaç yönlendirme tekniklerine göre üç kurgudan, örgü yönlendirmeli kurgunun performans başarısı daha iyi seviyelerde çıkmıştır. Böylece elde edilen sonuçlar ışığında, Zigbee algılayıcı ağlarının planlanmasına ve geliştirilmesine yönelik bazı öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Zigbee based wireless sensor networks were studied in three different scenarios comparatively. OPNET simulation software is usedin each three scenarios. In first scenario, performances of 9 sub-fictions in star topologic structure were compared. It was exposed by this scenario that the most ideal star topologic fiction with determinated dimensions is 16 nodular structure. In second scenario, this 16 nodular star fiction were examined with router supported mesh and tree topologic alignments. So that, performances of each three topologies were compared on same nodule numbers. In the end of this second scenario, it was observed that mesh topologic fiction has better performance. In third scenario, impacts of routing techniques inspiredby each three different topologies were examined in a network with wider dimensions and more nodule numbers. It was occured that mesh routing fiction has a better success of performance inside of three used fiction techniques as star, mesh and tree. Thus, in the light of optained results, some suggestions were introduced about planning and developing of zigbee sensor networks.