Kent içi ulaşım sorunları üzerine bir araştırma
An investigation about the urban transportation problems
  1. Tez No: 237674
  2. Yazar: TALİP MERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Son yıllarda azalan nüfus artış hızına rağmen gerek Türkiye genelinde gerekse Balıkesir'de kentleşme sürmekte ve kentte yaşayan nüfus oranı artmaktadır. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminin son yılı olan 2005'te kentsel alanlarda yaşayan nüfusun 55 milyona ulaşması beklenmektedir. Bu kentsel nüfusun kişi başına yaklaşık 1 motorlu yolculuk üretim katsayısı ile bir günde yaklaşık 55 milyon motorlu araç yolculuğu yapacağı düşünülürse, kent içi ulaşım ihtiyacının boyutları kendini göstermektedir.Yapılan çalışmada kent içi ulaşım sistemleri, Türkiye genelinde karşılaşılan kent içi ulaşım sorunları ve bu sorunların çözüm yolları, ulaşım etütleri ve kavşaklar incelenmiştir. Balıkesir ilinin genel durumu hakkında ön bilgi verildikten sonra da Balıkesir ilinde önceden belirlenmiş olan önemli kavşaklarda trafik hacim etütleri yapılmıştır. Kavşakların mevcut durumunu ve aksayan yönlerini belirlemek amacıyla sinyalize olan kavşaklarda sinyal diyagramlarından, sinyalize olmayan kavşaklarda hacim sayım föylerinden yararlanılmıştır.Sonuç olarak her bir kavşakta tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirilmiş ayrıca bu kavşaklarda yapılan incelemelerden yola çıkarak Balıkesir ili kent içi ulaşım sorunlarına genel olarak kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerileri sunulmuştur.ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kent içi ulaşım sistemleri / ulaşım etütleri / kent içi ulaşım problemleri / kavşak tipleri
Özet (Çeviri)
In spite of the fact that, the population growth rate has been decreasing in recent years, both in Turkey and in Balikesir the urbanization has been progressing and urban population has been increasing. In 2005, which is the last year of the ?Eighth Five-Year Development Planning?, the urban population is expected to reach 55 million. If it is considered that approximately 1 unit trip generation rate of this population corresponds to 55 million vehicular trips per day then we can see the extend of the transportation need.In this research, the urban transportation systems, the urban transportation problems and solution methods, etuds of transportation and crossroads have been investigated. After a brief information about general situation of Balikesir, the traffic volume etuds determined previously were made for some crossroads. In order to determine the existing capacity of crossroads and its deficiencies, signal diagrams in signalized crossroads and vehicle volume count records in unsignalized crossroads were used.Consequently, it was recommended some solution methods about the problems of each crossroads; moreover according to this investigations, short-term, middle-term and long-term solution methods have been proposed for the resolution of the transportation problems of Balikesir.KEY WORDS : the urban transportation systems, transportation etuds, the urban transportation problems, crossroad types