Ankara Kalesi ve çevresinin peyzaj planlama açısından koruma ve geliştirilmesi üzerinde bir araştırma
An Investigation on defending and developing of Ankara castle and its surroundings from the landscape planning point of view
  1. Tez No: 5853
  2. Yazar: FERHAN İCLAL YAĞLICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KALESİ ve ÇEVRESİNİN PEYZAJ PLANLAMA AÇISINDAN KORUMA ve GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ferhan İclal YA?LICI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN 1988, Sayfa: 257 JÜRİ: Prof.Dr. Y. ÖZTAN Yrd.Doç.Dr-E. YAŞLICA Yrd.Doç.Dr.H. PERÇİN İçerisinde geçmişe ait değerli kültür ve bilgi varlıklarını barındıran tarihi çevreler, çok uzun bir zaman süreci içerisinde oluş muşlardır. Yok edildikleri zaman bir daha asla yapılamayacak ya da elde edilemiyecek kadar değerlidirler. Ancak günUmUzde çevre sorunları arasında, bu kadar değerli o- lan tarihi çevrelerin sorunları da giderek önemli bir yer tutmaktadır. Tarihi eserler açısından oldukça zengin olan Ülkemizdeki kent ve kasa balar ile bunların çevreleri toplumun geçmiş zengin yaşantısını, sos yal davranışlarını, kültürünü belirten, günümüzde ise geleneksel nite liklerini sürdüren tarihi, kültürel, mimari miras; endüstrileşme, nüfus ve ulaşımla ilgili çeşitli etkiler ve sorunlarla karşı karşıya bulun makta; kentin tarihi yapısı ve karakteristikleri içine yeni kent içi mekânları, modern siluetler ve de ulaşım ağı ölçüleri girmektedir. Böy le olmakla birlikte, Ülkemizde tarihi çevrelerin korunmasının önemi henüz tam anlamıyla anlaşılamamış ve tanımlanmamış bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma, başkent Ankara için çok önemli bir tarihi eser olan ve değişik dönemlerin izlerini taşıyan Ankara kalesi ve yakın çev resinin koruma ve geliştirilmesi üzerine yapılmıştır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON DEFENDING AND DEVELOPING OF ANKARA CASTLE AND ITS SURROUNDINGS FROM THE LANDSCAPE PLANNING POINT OF VIEW Ferhan İclal YA?LICI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN 1988, Page: 257 JURY Prof. Dr. Y. ÖZTAN Asst Jtof jtJE. Yaşpm A3St.ftof iEt.H. EERÇİN Historical places which have culturel and historical knowledge values had been formed in very long time periods. If they are destroyed to build or to have them is definitely Impos sible. But, the problems of these historical enviroments take a big place in other enviromental problems today. In our country which is rich in historical values; cities, towns and their sur roundings define the old, rich life and culturel life of community. This culturel, historical and architectural inheritances is expo sed to problems of population, transportation and related other effects. New urban spaces, transportation networks and modern views are entering into historical cities. Therefore, the Importance of preservation these historical values have not been understood yet. Ankara castle which is carrying the effects of different time periods is important historical value for capital Ankara. This investigation had been done for preserving and evaluating of Ankara castle and its enviroment.VI It was understood that arranged of Ankara castle and its enviroment must be suitable to history but must be servioeaHe for todays conditions. In our investigation, land using and order, of structure had been appeared for this place which will service to tourism. These works must be in a manner that will serve to tourism but will not destroye the natural and historical values. On this sub ject suggestions had been offered. A lot of Turkish and foreign tourist are interested in Ankara castle today. If the works are done suitable to this sugges tions Ankara castle will serve to tourism much more than today. Also, this will help for preserving of knowledge and culturel va-. lues and for progressing socio-economiclife. KEY WORDS: Ankara Castle, Historical Enviroment, Enviromental Prob lems, Preserve, Evaluate, Tourism.