H2O ? NH3 akışkan çiftli absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde basıncın sistem performansına etkisi
H2O ? NH3 liquid pair absorption refrigeration cycle pressure of the system performance ifluence
- Tez No: 237725
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; soğutma sistemleri tanıtılmış, absorbsiyonlu soğutma sistemleri hakkında literatür taraması yapılmıştır. Absorbsiyonlu soğutma sisteminde kullanılan soğutucu akışkanlar gösterilmiş, soğutucu akışkanlarda aranan özellikler vurgulanmış, avantaj ve dezavantaj, kullanım yerleri belirtilmiştir. Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin uygulama alanları, çeşitleri, temel çalışma prensibi anlatılmıştır.Çalışmada amonyak ? su ile çalışan absorbsiyonlu soğutma deney düzeneği hazırlanarak; absorbsiyonlu soğutma sisteminde He gazının basınç üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla %25 410 gr 5 bar'lık, %25 410 gr 10 bar'lık, %25 410 gr 15 bar'lık üç farklı basınçlarda deneyler yapılmıştır. Performans açısından idealsonuçların 15 bar'lık basınçta gerçekleştiği gözlenmiştir. Absorbsiyonlu soğutma sisteminde kullanılan buharlaştırıcı, yoğuşturucu, soğurucu, saflaştırıcı, kaynatıcı, sıvı ısı değiştiricinin termodinamiğin 1. kanuna göre analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a cooling system was introduced. Literature review was done about Absorption cooling system. Cooling Liquids were shown using in absorption cooling system, look for features were emphasized in cooler liquid advantage and disadvantage, using areas were determined. Using area of absorbtion cooling system, varieties, base working prenciples was explained.An absorption cooling test machinery was prepared with combinetion of ammoniac and water. The effects on pressure of He gas were examined. With this goal three different pressures done determined. 25% 410 gr 5 bar, 25% 410 gr 10 bar, 25% 410 gr 15 bar the tests were done in different pressures. As a result with 15 barbecomes effect to system performance pressure was taken in this test. The analysis of using with absorption cooling system evaporator, condenser, absorbent, purifier, boiler liquid heat of the changer was done according to first rule of the thermodynamics.