Yoğunlaştırıcılı güneş kollektörü kaynaklı termoelektrik jeneratörlerden elde edilecek elektrik enerjisinin deneysel olarak incelenmesi
The experimental study of electrical energy produced from thermo electric generators from solar collectors with condenser
- Tez No: 237726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada; yoğunlaştırıcılı güneş kolektörü kaynaklı termoelektrik jeneratörlerden elde edilen elektrik enerjisi deneysel olarak incelenmiştir. Güneş enerjisinden daha yüksek ışınım şiddetleri elde edebilmek için, aynaların üzerine düşen güneş enerjisi bir noktaya odaklanmıştır. Elde edilen yüksek ışınım sayesinde odak noktamızda yani termoelektrik modüllerin bir yüzeyinde yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılmıştır. Termoelektrik modüllerin diğer yüzeyi ise doğal sirkülasyonla dolaşan su tarafından soğutulmuştur. Dört adet termoelektrik modülün seri olarak bağlandığı sistemde üretilen elektrik, devreye bağlanan bir dış direnç üzerinde ölçülmüştür. Elde edilen gerilim değeri ile güç hesaplanmıştır. Işınım şiddeti 557 W/m² ve üretilen güç 0,911 W iken sistem verimimiz %1,043 olarak hesaplanmıştır. Termoelektrik modüllerin çalışma verimi güneş pilleri ile karşılaştırıldığında, güneş pillerinden düşük olmasına rağmen üretim maliyetlerinin ucuz olması nedeniyle kullanılabilirliği yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental study of electrical energy produced from thermo electric generators from solar collectors with condenser. In order to obtain a high level of heat from solar energy, the degree of solar energy has been multiplied by focusing the mirrors. One side of the thermoelectric modules is heated by this multiplied beam while the other side is cooled by the water circulating naturally. In this system where 4 thermoelectric modules are connected serially, the power value is measured by measuring the voltage on the outer resistance connected to the circuit. Solar beam 557 W/m² and power value 0,911 W while efficiency 1,043% to be calculation. The efficiency of the system was compared with the solar cells. Although the efficiency of this system is relatively low, the usage is pretty high due to its cheapness.