Güneş enerjisi ile çalışan soğurmalı soğutma sistemlerinin tasarımlarının geliştirilmesi ve imalı
- Tez No: 38294
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ERCAN ATAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, parabolik oluk tipi güneş yoğunlaştırıcısı ile çalışan, amonyak soğutuculu su soğuruculu soğurmalı soğutma sisteminin tasarımı, imali yapılmış ve Ankara şartlarında performansı denenmiştir. Parabolik oluk tipi güneş yoğunlaştırıcısının yüzeyi parabolik aynalardan oluşturuldu. Yoğunlaştırıcıda kullanılan 40 mm'lik CrNi soğurucu boru elektrostatik yöntemle siyaha boyandı ve taşıma kayıplarını önlemek için 65 mm çapında bir pyreks boru içerisine yerleştirildi. Odak uzaklığı 28.5 cm olan yoğunlaştırıcının güneşi tek eksende izlemesi sağlandı. Sistemi oluşturan her birimin termodinamik analizi ve tasarımı için BASIC dilinde bilgisayar programlan geliştirildi. Bu programlar yardımı ile birimlerin ısıl tasarımı ve imali yapıldı. Soğurmalı soğutma sisteminin birimlerinin imali Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi atelyelerinde yapıldı. Sistemin performans deneyleri ilgili Türk standartlarına uygun olarak aynı yerde ve Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi terasında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study the solar powered absorbtion refrigeration system was designed and constructed. Ammonia and water were used as refrigerant and absorber respectively. Parabolic through type of solar concentrator with the surface area of 3.75 m2 was designed and constructed. The performance tests of the system were performed for the climate condition of Ankara. For the reflective surface of the parabolic through concentrator parabolic mirrors were manufactured. Stainless steel pipe of 40 mm outer diameter and 3.70 m length was used as the absorber of the solar concentrator. The outer surface of the pipe, which is the selective surface of the solar concentrator was coated black Ni by using electrostatic method. The stainless steel pipe placed ito the 65 mm outer diameter pyrex pipe in order to prevent the convection losses. The solar concentrator which has the focus distance of 28.5 cm was able to trace sun in one axis. For the thermodynamic analysis of absorbtion refrigerating system and for the thermal and mechanic design of each unit of the system computer programmes were prepared in BASIC languages. The system was manufactured in the workshops of the Technical Education Faculty of the Gazi University and tests were performed according to the related Turkish Standard at Engineering and Archtecture Faculty of Gazi University.