Çarşamba Şeker Fabrikası İşletmesine ait atıksu arıtma tesisi tasarımı
  1. Tez No: 34014
  2. Yazar: GÜLCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
- 82 - 8- ÖZET Şeker pancarından seker üretimi yapan bir fabrikadan atıksu sağlanarak, seker atıksularının arıtımı incelenmiştir. Yüksek organik kirliliğe sahip atıksular fabrikada sadece Brücner tipi çökeltim havuzundan geçmekte ve direk Yeşil ırmağa deşarj edilmektedir. Kurulan sistemde fiziksel, kimyasal ve biyolojik yöntemler kullanarak, atıksuyun arıtımı sağlanmıştır, ön çökeltme havuzuna alınan atıksuyun bu havuzda bekleme süresi 50 dakikadır. Pancar yıkama ve dilimleme sırasında atıksuya geçmiş olan toprak ve kumun tutulması amacıyla kum tutucular düşünülmüştür. Kimyasal arıtım üniteleri olarak hızlı karıştırma-koagülasyon sistemi birlikte tasarlanmıştır. ön arıtımdan çıkan atıksuyun pH değeri 9 olup biyolojik arıtım öncesi 7 'ye düşürülmesi ve koagülasyon işleminini sağlanabilmesi amacıyla sül firik asit kullanılmıştır. Kimyasal arıtımdaki diğer bir ünitede, hızlı karıştırma ve koagülasyon havuzunda oluşan koagülantların çöktürülmesinin amaçlandığı kimyasal çökeltme havuzudur. Bu çalışmada, biyolojik arıtım modeli olarak, aktif çamur sisteminin bir modifikasyınu olan klasik aktif çamur prosesi seçilmiştir. Aktif çamur havuzuna gelindiğinde, sisteme lojmanlardan gelen atıksularda alınarak, birlikte arıtım sağlanacaktır. Aktif çamur prosesi öncesi BOİ5 değeri 480 mg/1 olup çıkış suyunda bu değerin 50 mg/1 olması düşünülerek tasarım yapılmıştır. Havuzdaki toplam havalandırma gücü 35 kw dır. Son çökeltme havuzu sonucunda çıkış suyu fabrikaya tekrar verilerek, yıkama suyu olarak kullanımı düşünülmüştür. Böylece şeker fabrikaları için gerekli olan bol su ihtiyacı problemi kendi içinde çözülmüş olacaktır. ön çökletme havuzundan alınan çamur, direkt tarımda kullanılacak, fakat kimyasal, biyolojik ve son- 83 - çökeltme havuzundan alınan çamurlar, önce çamur çürütücüye daha sonrada yoğunlaştırıcıya verilerek tarımda veya hayvan yemi olarak kullanılabilir duruma getirilecektir. İnşaası tasarlanan üniteler, fabrikanın kapasitesinin iki katına çıkabileceği düşünülerek boyutlandırılmıştır. Arazinin küskülük yapısı zeminin çakıl ile sıkıştırılması suretiyle düzenlenerek, üzerine havuzların İnşaası tasarlanmıştır. Kimyasal maddelere karsı dayanıklılığın sağlanabilmesi için iç yüzeylerin sapla kaplanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 64 - 8. SUMMARY it has been exemined the treatment of the waste-waters of a factory using sugar beet in sugar production. in the factory the waste-waters contain high organic puilution. By only passing through the Brucner type precipitation pools. the waste-waters discharged to Yeşilırrnak River. At the assambled unit, the waste-waters have been treated by the physical, chemical and biological methods. The residence time of waste-water in the precipitation pools are 5û minutes. Sand protection have been planned to filter the sand and soil,passing into waste-water during washing and cutting of sugar / beets. As chemical treatment units, the quıck mıxing and coagulatıon system has been planned together. The pH value of the waste-water is 9 after pre-treatment and sülfüri c acıd has been used to obtain coagulation and decrase pH to 7 before biological treatment. Also the other unit in chemical treatment is chemical precipitation pool in which coagulants are planned for precipitation. The classic active sludge system has been choosen for biological treatment. The waste-waters passed from chemical treatment will be treated together with the domestic waste-waters. it has been projected by taking into consideration, the BOD value ıs 50 mg/1 after treatment when is 480 mg/1 before active sludge system. Total ventilate power in pool is 35 KW. After final precipıtation pool the outlet water wıll be sent to the factory to be used for washıng. So the using water problem that is very ımportant for sugar factories will be solved by itsel f. The sludge were taken from the precipitation pool wi11 be used directly in agriculture but the sludges taken from chemical, biological and the last precipitation pool, firstly will be sent to sludge decayer- 85 - and then to the digestıon and the water obtained will be used.in agriculture and also animal food. The units that are thought to be constructed. have been projected by thickening that the capacity would be doubled in the future. The shape of fıeld will be stabilized by the gravel and the pools will be constructed on it. it has been advised that the initial surfaces are covered by smack to protect frorn ehemicals.