Fenolik bileşiklere yönelik enzimatik olmayan (non-enzimatik) olmayan sensörlerin geliştirilmesi
Development of non-enzymatic sensors for detection of phenolic compounds
  1. Tez No: 237749
  2. Yazar: SERDAR ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bizmut film elektrot (BiFE) kullanılarak kateşol ve parasetamol tayini kare voltammetrisi yöntemiyle yapıldı. Sistem optimizasyonundan sonra parasetamol için 1-50 ?M arasında y = 0,012x + 0,157 (R2: 0,993) denklemine sahip bir adet, kateşol için 1-10 ?M ve 25- 100 ?M arasında y = 0.058 x + 0.038 (R2: 0,998); y = 0.050 x + 0.749 (R2: 0,999) doğru denklemleriyle 2 tane doğrusal aralık elde edildi. Kateşol (5 ?M, n = 4) ve parasetamol (10 ?M, n = 4) tekrarlanabilirlik değerleri bağıl standart sapma (RSD) cinsinden kateşol için %3,56, parasetamol için %2,75 olarak bulundu. Geliştirilen sistem şarap örneğinde kateşol, ilaç örneğinde parasetamol tayinine uyarlandı.
Özet (Çeviri)
The performance of Bismuth Film Electrode (BiFE) for cathecol and paracetamol detection was examined by using square wave voltammetry. A linear response was obtained in two different concentration ranges between 1- 10 ?M and 25- 100 ?M with the equation of y = 0,058 x + 0,038 (R2: 0,998); y = 0,050 x + 0,749 (R2: 0,999) for catechol, 1- 50 ?M with equation of y = 0,012x + 0,157 (R2: 0,993) for paracetamol. Repeatability of the method was tested for cathecol (5 ?M, n = 4) and for paracetamol(10 ?M, n = 4) relative standard deviation (RSD) value was calculated as 3,56 % and %2,7 respectively. BiFE was applied for the determination of cathecol in wine samples and for the determination of paracetamol in drug samples.