Uçucu kül-tekstil fabrikası atık külü ve bazaltik pomzanın tuğla üretiminde katkı olarak kullanılması
The use of fly ashe-textile waste ashes and basaltic pumice as additives in the production of clay fired brick
- Tez No: 237763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı; atık uçucu-tekstil külü ve bazaltik pomzanın, yüksek kalitede pişmiş kil tuğlaların üretiminde katkı olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Katkılı/katkısız kil tuğlalar eşit miktarlarda, ayrı ve beraber olmak üzere, % 5, 10 ve 20 oranlarında kül ve bazaltik pomza katılarak üretilmişlerdir. Her numune 8 saatlik süreçlerde 700, 900 ve 1050 °C sıcaklıklarda pişirilmişlerdir. Kütle yoğunluğu, zararlı kireç-manyezi, rötre, su emme, basınç ve eğilme mukavemeti, donma ve çözülme testleri gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları standart değerler ile karşılaştırılmış ve sonuçlar tatmin edici bulunmuştur. Sonuç olarak tekstil külü ve bazaltik pomzanın ikisi ve belirlenen oranda uçucu külün uygun katkılar olduğu ve pişmiş tuğla üretiminde faydalı bir şekilde kullanılabileceği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the suitability of fly- textile waste ashes and basaltic pumice as additives in the production of high quality clay fired bricks. Clay bricks with/without additives were produced adding equal amounts of ashes and basaltic pumice, separately and together, with the rates of 5, 10 and 20 %. Each sample was fired at 700, 900 and 1050 °C for 8 hours periods. The bulk density, harmful magnesia and lime, shrinkage, water absorption, compressive and flexural strength, freezing and thawing tests were carried out. The test results were compared with the standard values and they were found to be satisfactory. As a result, it was concluded that both textile ashes and basaltic pumice and determined portion of fly ash were suitable additives and could be used efficiently in fired brick production.