Katyonize pamuğun çeşitli boyarmaddelerle boyanması ve haslıklarının incelenmesi
Dyeing the cationized cotton with the various dye-stuffs and investigation of its fastnesses
  1. Tez No: 237771
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada asidik, bazik ve nötr ortamda tuzlu-tuzsuz, soda kullanılmadan katyonize pamuğun ve normal pamuğun direkt, reaktif, metal kompleks ve asit boyarmaddeler ile boyanması yapılmıştır. Normal pamuk ile katyonik reaktiflerle katyonize edilmiş pamuğun terbiye işlemlerindeki davranışları, yıkama haslıkları, katyonik pamuğun normal pamuğa göre boya tüketimi-boya sabitlemesi ve normal pamuk ile katyonize pamuğun terbiye maliyetleri incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda, katyonik pamukla, normal pamuk karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Katyonizasyon işlemi ile berrak boyama atık sularının eldesi ve kimyasal maddelerden tasarruf sağlanması gerçeği deneysel olarak incelenmiştir.Tekstil endüstrisinde katyonize pamuğun boyama davranışları ve boyamaya kattığı olumlu gelişmeleri değerlendirilmiştir. Matlab 7.0 yazılımı grafiksel sonuçların elde edilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was performed the dyeing process of cationized cotton and normal cotton with the direct, reactive, metal complex and acid dyestuffs at the acidic, basic and neutral environment, salt-no salt, without using soda. The behaviours in the treatment process of normal cotton and cationized cotton with the cationic reactives and their wash fastness, treatment costs, the dye exhaustion and fixation of cationic cotton compare to normal cotton were investigated. Obtaining the waste water of the clear dyeing and saving the chemical matters were also investigated experimentally. In the result of these studies normal cotton and the cationic cotton were compared with each other hand their advantages and disadvantages were shown.In textile industry, the dyeing behaviours of the cationized cotton and positive contribution to dyeing process were assessed. MATLAB 7.0 for Windows is used in getting graphical results.