Tarım traktörlerinde biyodizelin kullanılması ile performans değerlerinin belirlenmesi
Determination of performance characteristics using biodiesel on an agricultural tractor
- Tez No: 237772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı oranlarda biyodizel ile karıştırılmış petrodizelin traktör performansına etkisini belirlemektir. Bu amaçla ülkemiz tarımında yaygın kullanılan güç grubundan bir traktörde (Massey Ferguson 3056 2WD), 4 farklı yakıt (petrodizel, B10, B20 ve B30) kullanılmış, kuyruk mili ve çeki performans testleri yapılmıştır. Kuyruk mili performans testlerinde, maksimum kuyruk mili gücü en fazla B20 yakıtında 2100 d/d'da 32,35 kW, maksimum motor torku B30 yakıtında 1030 d/d'da 185,1 Nm bulunmuştur. Maksimum kuyruk mili gücünün elde edildiği devirlerdeki saatlik yakıt tüketimi değeri en az B20 yakıtında 11,08 L/h, özgül yakıt tüketimi değeri de en az B20 yakıtında 288,72 g/kWh olarak ölçülmüştür. Çeki performans testlerinde; maksimum çeki kuvveti (11,96 kN) en fazla petrodizel yakıtıyla TH-1 vites kademesinde, minimum saatlik yakıt tüketimi (4,12 L/h) B30 yakıtıyla TL-1 vites kademesinde, en küçük özgül yakıt tüketimi değeri (354 g/kWh) ise B10 yakıtıyla KH-2 vites kademesinde ölçülmüştür. Test edilen yakıtlardan B20'nin (%20 biyodizel + %80 petrodizel) petrodizele göre en uygun ve verimli alternatif seçim olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of diesel fuel, mixed with biodiesel at different rates, on tractor performance. For this purpose, power take-off and drawbar performance tests were conducted using four different fuels (diesel, B10, B20 and B30) on a tractor (Massey Ferguson 3056 2WD) whose power range is common in Turkey. Power take-off (PTO) performance tests revealed that the maximum PTO power was 32,35 kW with the B20 fuel at 2100 rpm and the maximum torque was found to be 185,1 Nm with the B30 at 1030 rpm. The minimum hourly fuel consumption that provides with the maximum PTO power was 11,08 L/h using B20 while the minimum specific fuel consumption resulting the greatest PTO power was 288,72 g/kWh with the B20 fuel. Drawbar performance tests showed that the maximum drawbar force (11,96 kN) was achieved using diesel with gear TH-1, minimum hourly fuel consumption (4,12 L/h) with B30 on gear TL-1, and minimum specific fuel consumption (354 g/kWh) with B30 on gear TL-1. It can be concluded that B20 (%20 biodiesel + %80 diesel) was the most appropriate and most efficient alternative to regular diesel fuel.