Quarterner amonyum tuzu içeren azo boyarmaddelerinin sentezi, karakterizasyonu, tekstil elyafına uygulanması ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of azo dyes containing quaternary ammonium salt, their application to textile fiber and examination antimicrobial activities
- Tez No: 237770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada ilk olarak anilin, o-aminofenol ve p-nitroanilin bileşikleri diazolanmış ve H ?asidine kenetlenerek azo boyarmaddeleri (1, 2, 3) sentezlenmiştir. Sentezlenen bu boyarmaddeler, monoklorasetilklorür ile etkileştirilerek (1a), (2a), (3a) ile gösterilen maddeler sentezlenmiştir. Daha sonra bu boyarmaddeler sırasıyla N,N-dimetilbutilamin, N,N-dimetiloktilamin ve N,N-dimetildodesilamin ile etkileştirilerek quaterner amonyum tuzu içeren ve (1b), (1c), (1d), (2b), (2c), (2d), (3b), (3c), (3d) ile simgelendirilen H- asidi esaslı boyarmaddeler elde edilmiştir. Bu boyarmaddelerin yapıları, FT-IR, 1H-NMR, UV-Görünür bölge, kütle ve elementel analiz sonuçları kullanılarak karakterize edilmiştir.Çalışmada elde edilen bileşiklerin bazı elyaf türleri ile boyama özellikleri de araştırılmış olup, 3b, 3c ve 3d boyarmaddelerinin bazı bakteri ve mantarlara karşı antifungal ve antibakteriyal aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, azo dyes (1, 2, 3) were prepared by diazotisation of aniline, o-aminophenol and p-nitroaniline and their subsequent coupling reaction with H-acid. (1a), (2a), (3a) were synthesised by reacting monochloroacetyl chloride with azo dyes. Then containing quarternary ammonium salt and fundamental H-acid dyes (1b), (1c), (1d), (2b), (2c), (2d), (3b), (3c), (3d) were prepared by reacting N,N-dimethylbutylamine, N,N-dimethyloctylamine ve N,N-dimethyldodecylamine with (1a), (2a), (3a), respectively. The structures of the prepared dyes were characterized by using FT-IR, 1H-NMR, UV.-vis, Mass spectrometries and elemental analysis.Synthesized dyes were investigated dyeing properties for several fiber species and (3b), (3c) and (3d) dyes were examined antimicrobial activities against both bacteria and fungi.