Pamuğun katyonikleştirilmesi ve terbiye işlemlerine sağlayacağı etkilerin incelenmesi
Cationization of cotton and investigation of its effects in textile finishing
  1. Tez No: 309156
  2. Yazar: NİHAL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada pamuklu dokuma kumaşlar Reaktif Kuarterner Amonyum bileşiği ile katyonize edilmiştir. Bu bileşik alkali şartlar altında pamukla reaksiyon vererek katyonik pamuk oluşturmuştur. Üç farklı grup içeren reaktif ve direkt boyarmaddeler ile katyonize pamuğun boyama işlemi gerçekleştirilmiştir. Numune kumaşlar Infrared labaratuar tipi boyama makinesinde boyanmıştır. Farklı reaktif ve direkt boyarmaddeler ile boyanan pamuklu numunelerin boyanabilirlik, haslık özellikleri ve FTIR değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak katyonizasyon işlemi ile pamuk liflerinin boyanabilirliğinin arttırılması sağlanmıştır. En genel yaklaşım ile lifteki farklı reaktif grupların amino bileşikler ile yer değiştirmesi sağlanmıştır. Amino grupların oluşması ile katyonize edilen pamuk lifleri pozitif yüklenmiştir ve negatif yüklü olan anyonik boyarmaddelere karşı affinitesi arttırılmıştır. Katyonize edilmiş pamuklu dokuma kumaşların, reaktif boyarmaddeler ile nötr ortamda tuz ilavesi olmadan boyandığı saptanmıştır. Reaktif ve direkt boyarmaddenin neredeyse tümü işlem görmüş pamuk tarafından çekilmiştir. Boya alım veriminin normal boyalı kumaşlardan daha iyi olduğu görülmüştür. Reaktif boyarmaddelerle boyanmış numunelerde yıkama ve sürtünme haslıklarında eş veya daha yüksek değerler elde edilmiştir. Ayrıca normal boyamalarda olan yüksek miktarda tuz, kimyasal ve boyarmadde içermeyen berrak atık su elde edilmiştir. Katyonizasyon işleminin terbiye işlemlerine herhangi olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study,cotton weaved fabrics were cationized by using Reactive Quarterner Ammoniuyum compound. This compound gives reaction with cotton fibers under alkaline conditions. Reactive dyes which contains three different reactive groups and direct dyes were used to dye the samples. Samples were dyed by exhausting method in Infared dye machine. Dyeability yields ,fastness and FTIR values of olourized samples were examined. As a result,we achieved to enhance the dye ability of cotton fabrics.In the grand scheme of things,different reactive gruops on fibers were switch positions with amino groups. Cotton fibres which were charged positively by the formation of amino groups got improved affinity to anionic dyes.So,cationized cotton fabrics could dyed in the absence of salt. Reactive and direct dyes were almost exhausted from dye bath.Spectrofometer and fastness values were beter than commercially dyed fabrics. Besides,large volumes of vastewater,containing significant amounts of dyes and chemicals,are discharged from a typical dyeing.