İn vitro gaz üretim tekniğinde gübrenin rumen sıvısı yerine kullanımı
Use of feces instead of rumen fluid in the in vitro gas production technique
- Tez No: 237776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı in vitro gaz üretim tekniğinde kullanılan rumen sıvısı yerine rektumdan alınan gübrenin inokulasyon kaynağı olarak kullanılıp kullanılmayacağını araştırmaktır. Bu çalışmada, üç adet kaba yem (buğday samanı, yonca ve İngiliz çimi) ve üç adet dane yem (buğday, mısır ve arpa danesi) inokulasyon kaynağı olarak rumen sıvısı ve gübre içeren ortamlarda inkubasyona tabi tutulmuştur. Gaz ölçümleri, fermantasyonun başlamasından sonra 3, 6, 12, 24, 48, 72, 96 ve 120 saatlerde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project was to investigate the possibility of the use of bovine feces instead of rumen fluid as an inoculation sources in vitro gas production technique. In the current experiment three forage (wheat straw, alfalfa and ryegrass hay) and concentrates (wheat, maize and barley) were incubated with medium containing rumen fluid and feces as a inoculation source. The gas production of samples was recorded at 3, 6, 12, 24, 48, 72, 96 and 120 h after the start of fermentation.