Değişik fiziksel muameleleretabi tutulan adi fiğin (Vicia sativa) in vitro gaz üretim tekniği ile yem değerinin belirlenmesi
Determination of feed values of different physical processed common vetch seed (Vicia sativa) by in vitro gas production technique
- Tez No: 434882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, piyasadan temin edilen adi fiğe (Vacia sativa L.) uygulanan değişik fiziksel muamelelerin (ıslatma, kaynatma ve kavurma) in vitro gaz üretim miktarları, gaz üretim parametreleri (a, b, a+b ve c), organik madde sindirilebilirlikleri (OMS), metabolik (ME) ve net enerji laktasyon (NEL) içerikleri ile kimyasal bileşimleri ve yem değerleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İn vitro gaz üretim tekniğinde kullanılan rumen sıvısı, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilmekte olan 7 yaşında ve yaklaşık 650 kg canlı ağırlığındaki kısır bir Holstein ırkı hayvandan sonda yardımıyla alınmıştır. Gaz üretim miktarı ve parametrelerin belirlenmesi için çiğ ve muamele edilmiş fiğler 2, 4, 6, 8, 12, 24, 48, 72 ve 96 saat süre ile inkübasyona bırakılmışlardır. Söz konusu fiğ örneklerinin kimyasal bileşimleri (KM, HK, OM, HP, HY, NDF, ADF, ADL, Hemi SEL) arasında önemli farklılıklar gözlenmiştir. Fiğ gruplarındaki kimyasal bileşim bakımından meydana gelen farklılıklar in vitro gaz üretim ve gaz parametrelerini de etkilemiştir. Fiğ örneklerinin OMS, ME ve NEL değerleri sırasıyla % 63.50-83.10, % 11.3-14 J/kg KM ve % 5.81-7.99 MJ/kg KM arasında değişmiştir. Çiğ ve muamele edilmiş fiğlerin ham besin madde kompozisyonları ve in vitro gaz üretim parametreleri dikkate alındığında ıslatmanın (OMS= %83.10, ME=14.55 Mj/kg, NEL= 7.99 Mj/kg) diğer muamelelere göre en uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro gas production values, gas production parameters (a, b, a+b and c) and organic matter digestibilities (OMD), metabolizable energy (ME), net energy lactation (NEL) contents, chemical compositions and feed values of different physical processed (raw, soaked, boiled and roasted) common vetch seeds (Vicia sativa) were determined by in vitro gas production technique. Rumen fluid, used in this study, was obtained by probe from one Holstein bull (seven years old, average live weight= 650 kg) raised at Research and Application Farm of Agricultural Faculty Atatürk University. Raw and treated common vetch seeds were incubated for 2, 4, 6, 8, 12, 24, 48, 72 ve 96 hours for the determination of in vitro gas production values and gas production parameters in rumen fluid.