Kızıldağ Milli Parkı'nın ornitofaunası
The ornithofauna of Kızıldağ National Park
  1. Tez No: 237784
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Isparta'nın Şarkikkaraağaç ilçesine bağlı Kızıldağ Milli Parkı'ının ornitofaunası incelenmiştir. Kızıldağ Milli Parkı ornitofaunası 15 takımın 40 familyasına ait olan 141 tür ve 1 alttür olarak tespit edilmiştir. Takımlara göre türler ve alttürün sayısal dağılımı; Podicipediformes 2, Pelecaniformes 1, Ciconiiformes 7, Anseriformes 16, Accipitriformes 8, Falconiformes 2, Galliformes 2, Gruiformes 3, Charadriiformes 13, Columbiformes 3, Cuculiformes 4, Apodiformes 1, Coraciiformes 3, Piciformes 2, Passeriformes 75'dir.Araştırma alanında gözlemlenen türlerin ve alttürün 33'ü kış göçmeni, 31'i yaz göçmeni, 17'si transit göçer iken 61 türün yerli olduğu belirlenmiştir. Gözlenen türlerin; 3'ü büyük tehlike altında olan (A. 1.2), 16'sı ciddi tehlike altında olan (A.2), 23'ü tehlike altında olan (A.3), 26'sı potansiyel tehlike altında olan (A.4), 3'ü ciddi tehlike altında olan göçmen (B.2) ve 5'i tehlike altında olan göçmen türler (B.3) statüsünde yer almaktadır. Ancak, 66 türün statüsü bilinmemektedir.Araştırma sahasında tespit edilen takımların baskınlık oranları (%) ise; Passeriformes (%55), Anseriformes (%11), Charadriiformes (%9), Accipitriformes (%6), Ciconiiformes (%5), Cuculiformes (%3), Gruiformes (%2), Columbiformes (%2), Galliformes (%1), Podicipediformes (%1), Pelecaniformes (%1), Apodiformes (%1), Coraciiformes (%1), Piciformes (%1) ve Falconiformes (%1)'dir. Araştırma bölgesinde üç istasyon belirlenmiş ve yapılan baskınlık analizine göre en baskın istasyon II. İstasyon ( 7942 birey) olup, benzerlik analizine göre II. ve III. istasyonlar (0.998) en çok benzerdir.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out to determine the ornithofauna of Kızıldağ National Park, in Şarkîkaraağaç, Isparta. The ornithofauna of Kızıldağ National Park were determined as 141 species and 1 subspecies belonging to 40 families of 15 orders. According to the orders number distribution of species and subspecies were as follows; 2 in Podicipediformes, 1 in Pelecaniformes, 7 in Ciconiiformes, 16 in Anseriformes, 8 in Accipitriformes, 2 in Falconiformes, 2 in Galliformes, 3 in Gruiformes, 13 in Charadriiformes, 3 in Columbiformes, 4 in Cuculiformes, 1 in Apodiformes, 3 in Coraciiformes, 2 in Piciformes and 75 in passeriformes.In the study area, 61 of the observed species and subspecies were determined to be residents, while 33 were winter visitors, 31 were summer visitors and 17 were passage migrants. The species of observed, 3 were categorized as large risk (A.1.2), 16 as serious risk (A.2), 23 as in risk (A.3), 26 as in potential risk (A.4), 3 as in serious risk migrant (B.2) and 5 as in risk migrant (B.3) species. However, it isn?t to known statute of 66 species.Predominant ratios of determined ordos in the study area (%) that; (55%) in Passeriformes, (11%) in Anseriformes, (9%) in Charadriiformes, (6%) Accipitriformes, (5%) in Ciconiiformes, (3%) in Cuculiformes, (2%) in Gruiformes, (2%) in Columbiformes, (1%) in Galliformes, (1%) in Podicipediformes, (1%) in Pelecaniformes, (1%) in Apodiformes, (1%) in Coraciiformes, (1%) in Piciformes, and (1%) in Falconiformes. Three stations were determined in the study and according to made predominant analysis is the most dominant station II (7942 individuals). According to resemblance analysis, station II and III are maximum (0.998) similar.