Kovada gölü ve Kızıldağ milli parklarının (Isparta) yaprak böceklerinin (Coleoptera: Chrysomelıdae) tür çeşitlilikleri, bollukları ve bunları etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi
Species diversity and abundance of leaf beetles (Coleoptera, Chrysomelidae) of Kovada lake and Kizildağ national parks (Isparta) and environmental factors affecting the species
  1. Tez No: 309682
  2. Yazar: İSMAİL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kovada Gölü Milli Parkı (KG) ve Kızıldağ Milli Parkı'nın (KD) yaprak böceği (Coleoptera: Chrysomelidae) tür kompozisyonları ve çeşitlilikleri 2009-2011 yılları arasında karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Tür çeşitliliğini belirlemek için her iki milli parkta altışar adet örnekleme alanı seçilmiştir. Çalışma alanlarından 10 altfamilya ve 132 türe ait toplam 12.560 yaprak böceği toplanmıştır. Belirlenen türlerden 10 altfamilyaya ait 88 türün KG'de, 10 altfamilyaya ait 96 türün KD'de dağılış gösterdiği belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin sıklık ve bolluk değerleri hesaplanmış ve türlerin sıklık ve bolluk değerlerinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca, çalışılan istasyonların benzerlikleri, tahmini tür sayıları ve tespit edilen türlerin bazı çevresel değişkenlerden nasıl etkilendikleri ortaya konulmuştur. KD'deki çalımsı vejetasyonun baskın olduğu ormanlık alanların, Shannon-Wiener ve Simpson indekslerine göre 2.67 ve 0.87'lik değerler ile yaprak böceği türleri açısından en çeşitli alanlar oldukları belirlenmiştir. KG ve KD'deki otsu açık alanların Sørensen ve Jaccard indekslerine göre %50 ve %34'lük oranlar ile yaprak böceği türleri açısından en benzer alanlar oldukları tespit edilmiştir. ICE, Chao2, Jackknife1 ve Jackknife2 indekslerine göre, KG'de tespit edilen yaprak böceği tür sayısında %85-93 arasında, KD'de ise %67-78 arasında başarıya ulaşıldığı belirlenmiştir. CCA sonucunda, yaprak böceği tür çeşitliliği üzerine en etkili olan çevresel değişkenlerin otsu vejetasyonların ve ağaçsı vejetasyonların kapladığı alanlar ve istasyonların floristik yapısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Species composition and diversity of leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) at Kovada Lake (KG) and Kızıldağ National Parks (KD) were determined at the six independent sampling area selected from each two national parks between 2009 and 2011. Totally 88 species were recorded from KG and 96 species recorded from KD. Frequency values and dominancy structure of the collected species were calculated. It was determined that frequency and dominancy values of the collected species were different. Spatial distribution of the leaf beetles and estimated species number were compared between study sites and some environmental factors affecting the determined species were analyzed. According to Shannon-Wiener and Simpson indexes, the highest leaf beetle diversity among the habitat types were the forest areas with abundant shrubby understory at the KG with the diversity values 2.67 and 0.87 respectively. According to Sørensen and Jaccard similarity indexes, the most similar habitats in terms of the leaf beetle communities were herbaceous open areas at both national parks with the similarity values 50% and 34% respectively. Non-parametric estimators ICE, Chao2, Jackknife1 and Jackknife2 show that the percentages of the detected leaf beetle species during the field surveys in the KG were between 85% and 93%, and in the KD were between 67% and 78%. CCA indicates that the most effective environmental variables on the leaf beetle species diversity were covers of the herbaceous and tree layers. Also, these results show that the most important environmental variable affecting the leaf beetle species diversity was floristic structure of the sites.