Kahramanmaraş'ta badem cadı süpürgesi (Candidatus phytoplasma phoenicium) fitoplazma hastalığının moleküler teşhisi
Molecular detection of almond witches'-broom (Candidatus phytoplasma phoenicium) in Kahramanmaraş
- Tez No: 237794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu araştırma, 2007-2008 yılında Kahramanmaraş ilindeki bazı köylerde ev ve kapama badem bahçeleri ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Merkezi'nde (SEKAMER) Bahçe Bitkileri Bölümü'nün katkılarıyla kurulmuş olan badem, şeftali ve erik bahçelerinde Badem Cadı Süpürgesi hastalığına neden olan Candidatus phytoplasma phoenicium fitoplazmasını Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemiyle teşhis etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hastalık belirtileri için gözlemler ve örnek toplama çalışmaları erken ilkbahar (Nisan) döneminde başlamış ve kış dinlenme dönemine (Kasım) kadar devam etmiştir. Badem (204), şeftali (30) ve erik (30) ağaçlarından toplam 264 adet bitkisel örnek alınmıştır. PCR analizlerinde, ağaçların içinde bulunduğu gelişme dönemi dikkate alınarak toplanan yaprak ve dormant odun çeliklerinden izole edilmiş olan DNA'lar kullanılmıştır. Ca. phytoplasma phoenicium teşhisi için fitoplazmaya spesifik AlmF1/AlmR1 primer çifti kullanılmış ve hiçbir örnekte fitoplazma enfeksiyonunu gösterecek 1512 bç büyüklüğündeki DNA fragmenti elde edilmemiştir. Aynı örnekler fitoplazma evrensel primerleri (P1/P7) ile analiz edildiklerinde aynı şekilde hiçbir örnekte enfeksiyon tespit edilmemiştir. Sonuç olarak Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde mevcut imkanlarla yapılan çalışmada badem, şeftali ve erik ağaçlarında Badem Cadı Süpürgesi ve muhtemel diğer fitoplazma hastalıklarının bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2007-2008 in the family and commercial almond orchards of Kahramanmaras villages and in the almond, plum and peach plantations of the Nuts Research and Experimental Orchards (SEKAMER) at Kahramanmaras Sutcu Imam University in order to detect ?Almond Witches?- broom? disease caused by phytoplasma of Candidatus phytoplasma phoenicium by Polymerase Chain Reaction (PCR) technique. Symptoms observations and plant sample collection were performed in early spring (April) through winter period (November). A total of 264 plants coming from almond (204), peach (30) and plum (30) was sampled. Leaf and latent woody cuttings regarding growth stage were used for DNA isolation in order to analyse with PCR. Primer sets of Alm F1/Alm R1 specific to phytoplasma was used for Ca. phytoplasma phoenicium detection and non of the samples was amplified for DNA band at 1512 bp for the phytoplasma infection. Same samples were also analysed by using phytoplasma universal primer sets (P1/P7) and no-sign was obtained for any other phytoplasma infection. As a conclusion neither almond witches?-broom nor other phytoplasma groups was found in basicly almond, then peach and plum samples in Kahramanmaras.