Cerasus microcarpa (subsp. tortuosa)'ın in vitro mikroçoğaltımı
In vitro micropropagation of Cerasus microcarpa (subsp. tortuosa)
  1. Tez No: 237795
  2. Yazar: CİHAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, bilimsel bakımdan yeterince incelenmemiş ve yabani bir tür olan Cerasus microcarpa (subsp. tortuosa) için bir in vitro mikroçoğaltım protokolünün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Dinlenme döneminde (kışın) damızlık bitkilerden alınan ve sürdürme (forsing) solüsyonuna konulan odun çeliklerinin sürmeleri sağlanmıştır. Odun çeliklerinin sürmesiyle meydana gelen yeni sürgünler eksplant kaynağı olarak kullanılmıştır. Kültürlerin in vitro'da sürdürülebilirliğini, stabilizasyonunu ve en iyi mikroçoğaltım katsayısını sağlayacak Benzyladenin (BA) konsantrasyonu ve kültür ortamını belirlemek amacıyla, eksplantler 0.5, 1.0 ve 1.5 mg?l-1 BA + 0.01 mg?l-1 Indole-3- butyric acid (IBA) + 30 g?l-1 sukroz içeren NRM, MS ve WPM ortamları üzerinde kültüre alınmışlardır. Çalışmada bir eksplantten meydana gelen sürgün sayısı ve ortalama sürgün uzunluğu değerlendirilmiştir. Sürgün sayısı bakımından Genotip, Ortam ve Genotip x Ortam interaksiyonunun etkisi önemli bulunmuştur. Sürgün uzunluğu bakımından Genotip, Ortam ve Genotip x BA interaksiyonunun etkisi önemli bulunmuştur. En iyi sürgün sayısı ve sürgün uzunluğu NRM ortamında 1.0 mg?l-1 BA konsantrasyonunda elde edilmiştir. Olgun bitkilerden çoğaltılan mikrosürgünlerin köklenme oranı pratik bakımdan yetersiz (%5' ten az) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of the current study was to develop a micropropagation protocol for Cerasus microcarpa (subsp. tortuosa), a wild and largely neglected Prunus species. Dormant cuttings taken from donor plants were forced to grow by using a forsing solution and newly developed shoots were used as the explant source. To determine benzyladenin (BA) concentrations that provide optimum micropropagation rate and the culture medium suitable for stabilization and sustainability of cultures, the expants were cultured on NRM, MS and WPM containing 0.5, 1.0 or 1.5 mg?l-1 BA + 0.01 mg?l-1 Indole-3- butyric acid (IBA) + 30 g?l-1 sucrose. Mean number of shoots per cultured eksplant and mean shoot length were analyzed. In respect to mean number of shoot per cultured explants; the effects of Genotype, Culture Medium and Genotype x Culture Medium interaction were significant. In respect to mean shoot length; Genotype, Culture Medium and Genotype x BA interaction were significant. The highest shoot number and longest shoot length were obtained on NRM containing 1.0 mg?l-1 BA. The rooting rate of microshoots propagated from mature plants was insufficient (less than 5%) for practical use.