Bazı orta mevsim üzüm çeşitlerinin taze hazırlanmış ürünler olarak değerlendirilebilirliğinin araştırılması
Evaluation of some mid-season table grape cultivars and types as minimally processed produce
  1. Tez No: 237796
  2. Yazar: ÖZDEN AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHARREM ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı bazı orta mevsim sofralık üzüm çeşitlerinin taze hazırlanmış ürünler olarak değerlendirilebilirliğinin ve taze hazırlama işleminin bu üzümler üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü üzüm bağından elde edilen toplam 13 çeşit ve 4 tip bu çalışmada kullanılmıştır. Üzüm taneleri saplarından ayrıldıktan sonra 10 gün süre ile 4 ºC'de PET (Polyethylene terephthalate) kaplar içerisine bekletilmiştir. Kalite kayıpları kusur olarak, ağırlık kaybı, toplam suda çözünür kuru madde, pH ve titre edilebilir asit miktarlarındaki değişmeler depolama süresince kayıt edilmiştir. Sap çukurundaki kararma en büyük kusur olarak bulunmuş ve bunu sap çukurundaki çökme, hem sap çukurundaki hem de tane yüzeyindeki çürüme ve çatlama takip etmiştir. İri taneli `Big Perlon', `Hatun Parmağı' ve `Ribol' sofralık üzüm çeşitleri, 17 çeşit ve tip içerisinde taze kesme işlemine uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to evaluate whether some mid-season table cultivars and types can be used as minimally processes produce and to investigate the effects of minimal processing on the quality of the table grapes. A total of 13 cultivars and types obtained from the vineyard of Kahramanmaras Agricultural Research Institute were used in this study. After removing of the stems, grape berries placed in PET (Polyethylene terephthalate) containers were stored in a 4 ºC cold room for 10 days. Changes in quality losses as defects, weight loss, soluble solids, titratable acidity and pH were recorded during the storage period. Browning on the stem end was the major defect followed by collapse on the stem end, decay both on the stem end and on the berry surface, and splitting. `Big Perlon?, `Hatun Parmagi? and `Ribol? table grape cultivars with large berry size were found to be suitable among 17 cultivars and types as minimally processed produce.