Bir fazlı eviricilerde selektif harmonik eliminasyonunun Genetik Algoritmalar yöntemi ile gerçekleştirilmesi
Implementation of the selective harmonic elimination on single phase inverters using the Genetic Algorithms
- Tez No: 237812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk yarım periyotta iki kutuplu iki anahtarlama açısına sahip olan bir fazlı eviricinin çıkış dalga şeklindeki harmonik miktarını azaltmak için anahtarlama açıları seçilen baskın harmonikleri yok edecek biçimde Genetik Algoritmalar yöntemi ile optimize edilmiştir. Böylece, çıkış dalga şeklinin toplam harmonik distorsiyon miktarını azaltarak yük tarafına daha kaliteli enerji akışının sağlanması hedeflenmiştir. Belli frekans ve gerilim değerinde simüle edilen evirici çıkış dalga şekli, MATLAB/SİMULİNK ortamında bir fazlı 368 W bir fazlı asenkron motoru sürmek için kullanılmıştır. Elde edilen simülasyon sonuçları benzer çalışmalar ile enerji kalitesi ve verimlilik açısından karşılaştırılarak ilgili bölümde verilmiştir. Sonuç olarak, önerilen yöntemin belli bir iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the selected harmonics at the single phase inverter voltage output with two bipolar voltage notches in a half cycle were eliminated to reduce the total harmonic distortion by optimising the switching angles through the genetic algorithms. Thus, it is aimed to improve power quality from the inverter source to the load by reducing the total harmonic distortion at the inverter voltage output. The simulated inverter voltage output at the certain frequency and voltage using the MATLAB/SIMULINK environment was used to test on a single phase 368 W induction motor. The obtained simulation results were compared with similar works using different methods in terms of power quality and efficiency and the comparisons are given in relevant sections. As a result, it has shown that the proposed approach helped improve the inverter voltage output as well as the performance of inverter fed single phase induction motor.