Demir çelik alanında doğrusal ve doğrusal olmayan model yapıları tabanlı model öngörümlü denetleyici uygulamaları
Model predictive controller applications based on linear and nonlinear model structures in iron steel industry
  1. Tez No: 237813
  2. Yazar: ÖZGÜR ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sanayide birçok uygulamada kullanılan model öngörümlü denetleyiciler, sistem tanımlama teknikleriyle elde edilmiş, doğrusal ve doğrusal olmayan modelleri kullanırlar. Bu sayede model öngörümlü denetleyici, sisteme verdiği kontrol işaretine, sistemin nasıl bir tepki vereceğini hesaplayabilir. Model öngörümlü denetleyiciler, bu özelliği ile modellenen sistem dinamiklerine göre gelecekteki kontrol edilen değişkenlerine ulaşabilmek için en doğru kontrol işaretlerini oluşturarak başarılı bir kontrol sağlamaktadırlar.Bu çalışmada, yüksek fırınlarda konik elemanların pozisyon değişimi ile tepe basınç kontrolü, doğrusal (ARX) ve doğrusal olmayan Hammerstein (statik doğrusal olmayan blok ve takip eden dinamik doğrusal blok) yaklaşımlarıyla modellenmiştir. Tanımlanan bu modellerin performansları karşılaştırılarak, yüksek fırın tepe basınç kontrolü için model yapılarının uygunluğu incelenmiştir. Aynı zamanda model öngörümlü denetleyici ile kontrol edilmiş ve performansları kıyaslanmıştır. Model öngörümlü denetleyicilerin üstün özellikleri elde edilen sonuçlarda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Model predictive controllers, being used in many industrial applications, use linear and nonlinear system models determined by system identification techniques. Thus, a model predictive controller can determine how the system behaves against the control signal from the controller. Model predictive controllers with this property make a successful control by calculating correct control signals in order to reach future controlled variables based on modelled system dynamicsIn this thesis, blast furnace top gas pressure control via the position changes of ring-gap system was modelled with linear (ARX) and nonlinear Hammerstein (static nonlinear block and followed by dynamic linear block) approaches. Pesformance of the identified model were compared and it is decided that which model is suitable for the blast furnace top gas pressure control system . At the same time model was controlled by model predictive controller and performance comparison has been done. Based on the results one can observe preferable properties of the model predictive controller.