Mikrodenetleyici denetimli düşük güçlü yenilenebilir enerji üreteci tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a microcontroller-driven low power renewable energy generator
  1. Tez No: 237825
  2. Yazar: UĞUR FESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr ve güneş enerjisi, sonsuz ve yaygın bir kaynak olması, doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi gibi avantajları sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada bir ev için rüzgâr enerjisi ve güneş kolektörü ile mikrodenetleyici denetimli hibrid bir yenilenebilir enerji üreteci tasarlanmış ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu sistem bir evin mevcut elektrik bağlantısına ek olarak kurulmaktadır. Tasarlanan sistemde, güneş ve rüzgârdan elde edilen enerji akü gruplarında depo edilmekte ve istenildiğinde DC yüke direkt, AC yüke ise bir invertör yardımı ile aktarılmaktadır. Her iki enerji kaynağı da bir mikrodenetleyici üzerinden kontrol edilmekte ve sistemin akım ve gerilim bilgileri burada değerlendirilmektedir. Ayrıca güneş panellerinden elde edilecek enerjiyi en verimli şekilde üretebilmek amacıyla maksimim güç takip sistemleri kullanılmaktadır. Enerji üreteçlerinin ve sisteme bağlı yükün durumu gerçek zamanlı olarak denetlenmektedir. Elde edilen veriler yardımıyla sistemin günlük güç ve enerji değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design and Implementation of a Microcontroller-driven Low Power Renewable Energy Generator Utilization of solar and wind power from renewable energy sources increases owing to reasons like being freely available, abundant and ease of convertion to the electricty.This study represents design and implementation of a domestic hybrid renewable energy generator system that uses solar panel and wind turbines under control of microcontroller. This system could be used as add-on besides the line electricity. This system stores the power gathered from solar and wind into batteries, which could be used either directly in DC form or in AC form on behalf of an invertor. System decides selection of the power sources for utilization, depending on environmental conditions. Both energy resources are controlled by a microcontroller, which handles the current and voltage values of the system. Furthermore, an Maximum power point tracking system is used to maximize the utilization of energy over the solar panel. Energy sources and loads on the system are real time controlled. Power and energy profile of the system is monitored with the collected data.