Mikrodenetleyici yangın alarm sistemi
  1. Tez No: 17659
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, mikro denetleyici bir yangın alarm sistemi dizayn edilmiştir. Sistem, bir uyarıağı ile bu ağın sinyallerini değerlendiren bir mikrodenetleyici biriminden oluşmaktadır. Uyarı ağı, iyonizasyon hücreli duman, ısı, optik alev dedektörlerinden ve yangın ihbar butonlarmdan meydana gelmektedir. Sisteme bağlı olan dedektörlerin birinden yangın ihbarı alan mikrodenetleyici, yangın mahallini ışıklı ve sesli olarak ihbar eder ve daha önce programlanmış telefon numaralarını arar. Karsı taraf telefonun ahizesini kaldırdıktan sonra sistem tarafından mesaj iletilir. Bu çalışma, 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısaca kontrol sistemleri verilmiştir. ikinci ve üçüncü bölümlerde, yangın ihbar sistemi tanıtılarak gerekli elemanlar açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, devre dizaynı gerçekleştirilerek besinci bölümde sistem yazılımı verilmiştir. Son bölümde ise, sonuçlar yorumlanarak ileriki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study designs a microprocessor controlled fire alarm system which comprises of an alarm network and a microprocessor unit processing any signals received from that network. The alarm network consists of ionization cell smoke, heat and optical flame detectors and fire alarm buttons. Receiving a fire alarm from a detector connected to the system, the microprocessor emits audio and visual signals to warn out the fire area, and automatically calls the preselected telephone numbers. When the called party takes the headphone, the system transmits the alarm signal. The study covers 6 sections. The first section gives a brief description of the control systems. The second and third sections are related to introduction of the fire alarm systems with a detailed definition of necessary components. After realization of the circuit design at the fourth section takes place the fifth section covering the system software. The last section interpretes the results and gives recommendations and suggestions for the future studies.