Delikli ve deliksiz plaklarda burkulma etkilerinin incelenmesi
Investigating of buckling effects in plates with and without hole
- Tez No: 237830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma merkezi bir dikdörtgen deliğe sahip ortotropk dikdörtgen tabakalı plakların burkulma davranışının analiz sonuçları incelenmiştir. Plaklarda deliklerin oluşturmuş olduğu delik civarındaki gerilme dağılımları elemanların burkulma katsayıları üzerinde çok önemli olmaktadır.Bu çalışma düzlemsel statik yüklemeye maruz merkezi bir dikdörtgen delik bulunan ortotropik plaklarda burkulma analizi yapılmıştır. Plağın burkulma analizleri öncelikle Sonlu Elemanlar Metodu ile elde edilmiştir. Bu elde edilen analizlerdeki burkulma katsayıları başka bir yöntem olan Yapay Sinir Ağları ile eğitilmiştir.Bu çalışmanın son bölümünde de çıkan analizler Yapay Sinir Ağlarında başarılı bir şekilde eğitilip test edilmiştir. Bu aşamada bir PASCAL yazılımlı program kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study is to descibe the results that has been conducted on the buckling behavior of rectangular laminated orthotropic plates that have a rectangular hole. As a result of using some geometrical holes which cause stress concentrations on laminated orthottropic plates, the analysis about the buckling coefficient of the elements become very important.This work deals with buckling analysis of laminated orthotropic plates with a central rectangular hole under in-plane static loading (uniaxial compression). Initially, the critical buckling coefficients of the laminated plates are obtained by finite elements method. However, as a new study, an other numerical method is applied to this work which is called“artificial neural networks”in order to obtain those buckling coefficients. A PASCAL computer program is used for training and testing procedure of neural networks, and finally good results are achieved.