Finansal liberalizasyon politikalarının Türkiye'deki sermaye piyasaları üzerindeki etkileri
- Tez No: 237829
- Danışmanlar: PROF. DR. N. ATA ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinde dünyada uygulanan iktisadi sistem ve iktisat politikaları giderek birbirine yakınlaşmış, dünya ticareti giderek serbestleşmiştir. Küreselleşme olarak adlandırılan bu olgu sonucunda özellikle 1990'lı yıllarda finansal piyasalarda görülen para hareketleri, dünya üretim ve ticaretinin çok üzerindedir. Bu dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları adeta katlanarak büyümüştür.Sermaye akımlarında bu hızlı ve olağanüstü gelişmeler yaşanırken, bu gelişmelerin ülke ekonomileri üzerindeki etkileri de yoğun olarak tartışılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, son dönemde dünyada uygulanan finansal liberalizasyon politikalarına Türkiye'nin uyum süreci ve bu uyum sürecinde Türk sermaye piyasalarının yaşadığı sorunlar ele alınmaktadır. Bu çerçevede, çalışmada öncelikle finansal liberalizasyon kavramı hakkında bilgi verilecektir. Daha sonra finansal sistem ve Türk finans sisteminin genel özelliklerinden bahsedilecektir. Üçüncü ve son bölümde ise dünyada uygulanan finansal liberalizasyon politikalarının Türkiye'deki sermaye piyasalarına etkileri ile Türkiye'de ve dünyada sermaye piyasalarının geleceğine yönelik beklentiler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of 20. century economics policies applied in the word gradually approached to each other and word grodually was liberated trade. In the result of this fact which was called globalization, especially in 1990?s money transfers in the financial markets exceed world trade and world production. In that time capital flows intented for developing countries almost increasingly accrued.While capital flows quickly and extraordinary developing, the effects of this developing have became to a subject of arguments.This paper examines congruity process of Türkiye to financial liberalization policies applied in recent years in the world and in this congruity process the problems of Turkish financial markets. In this context first of all the concept of financial liberalization will be explained. And then, general characteristic of Turkish finance system will be discussed. In the last section the effects of financial liberalization policies applied in the world to the capital markets in Türkiye and lastly expectations intended to future in capital markets in Türkiye and also in the world will be explained.