Kurşungeçirmez kumaşlarda lokalize olmuş ısının yayılması
Propagation of heat localized on bulletproof fabric
- Tez No: 237842
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Defense and Defense Technologies, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, kurşun geçirmez kumaşlarda lokalize olan ısının yayılması deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için temel olarak kevlar ve hibrit kumaş kullanılmıştır. Hibrit kumaş % 50 kevlar ile %50 karbonun birleşiminden oluşmaktadır. Test çalışmalarında her biri 25 katmandan meydana gelen 10 farklı balistik yapı oluşturulmuştur. Bu yapıların bazılarına lif-lif ya da lif-mermi sürtünmesi sonucunda meydana gelen ısının yayılması veya tutulması için bakır ve bor katılmıştır. Oluşturulan bu yapıların üzerinde çapraz ve eşit aralıklarla belirlenen noktalara 9 mm'lik mermilerle hızları sırasıyla 326 m/s ve 388 m/s olan CZ ve MP 5 tabancaları ile iki farklı hızda atışlar yapılmıştır. Bu atışlar sonucunda kumaşlarda meydana gelen tahribatlar gözlenmiş ve tahribat sonucunda oluşan çaplar ölçülmüştür. Bu ölçümlerin sonucunda balistik yapıda delinme, lif kopması, matriks kırılması, delaminasyon meydana geldiği ve hedefin arka yüzünde koni formunda yapının oluştuğu gözlenmiştir. Oluşturulan yapıların ve mermi hızlarının deformasyona önemli derecede etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Borlar yardımıyla ısının tutulduğu yapıda deformasyonun diğerlerine nazaran daha az olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Experimental investigation on propagation of heat on bullet proof fabric is proposed in this study. Two basic woven fabrics are used to perform this purpose, which are Kevlar fiber and hybrid fabrics. The hybrid fabric is made up of 50 % Kevlar and 50% carbon. Ten different fabric structures are prepared by using different materials in the experimental work. Each fabric structure is formed using twenty five layers. Copper and boron are added to some of these structures to propagate or absorb heat occurred during impact and friction of the bullet and the fabric. Two projectiles with different velocities of 326 m/s and 388 m/s are performed by CZ and MP5 guns having 9 mm caliber to these points determined on the fabrics as staggered and equal distance to each other. As a result of the projectile, deformations taken placed on the fabric structures and diameter of each point are observed and measured. At the end of the tests, perforation, cone formation on the back face of the target, yarn rupture, delaminating, matrixes cracking were observed. It is concluded that different structures obtained and bullet velocity have significant effects on deformations. Finally, it is deduced that ballistic panel being kept the heat by boron have less deformation than the others.