Tekstil sektöründe muhasebe organizasyonu ve bir uygulama
Accounting organization in textile sector and an application
  1. Tez No: 578523
  2. Yazar: ZEYNEP BAYSIN YÖNTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tekstil sektörü, ülkemizin sanayi tarihindeki kalkınma planları içerisinde öncelikli sanayi olarak yer almıştır. Özellikle 1980'li yıllardan sonra ihracata dayalı üretim başlamış ve imalat sanayi içerisinde önemli bir konuma yükselmiştir. Sektör, dünyada ortaya çıkan ucuz işçilik avantajı ile mücadele edebilmek için ar-ge çalışmalarına önem verip, katma değeri yüksek kumaşlar ile rekabet avantajı yaratmaya çalışmaktadır. Tekstil sektörü iplik üretimi, örme hazır giyim üretimi, döşemelik kumaş üretimi, havlu üretimi, halı üretimi, perde üretimi, teknik tekstil olarak adlandırılan yanmaz kumaşlar, tıbbi eldivenler, kurşun geçirmez kumaşlar, otomobillerdeki hava yastıkları, itfaiye hortumları, sargı bezleri gibi pek çok alanı içerisine almaktadır. Bu tez çalışmasının pek çok farklı üretim koluna dağılan tekstil sektöründe yeni kurulacak işletmelerin muhasebe organizasyonu ve yapılanması hakkında bilgi vermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry has been a priority industry in the development plans of our country in the industrial history. Especially after 1980's, export-based production started and increased to an important position in the manufacturing industry. In order to combat the cheap labor advantage of the world, the sector attaches importance to research and development studies and provides competitive advantage with high added value fabrics. Textile industry, yarn production, knitted garment production, upholstery fabric production, towel production, carpet production, curtain production, technical textiles, fireproof fabrics, medical gloves, bulletproof fabrics, automobile airbags, fire hoses, gauze is included in the field. In this study, it was aimed to give information about the organization of accounting organization of newly established enterprises in textile sector which is distributed in many different production branches.