Yulaf çeşitlerinin azotlu gübrelemeye tane verimi, azot kullanımı ve verim özellikleri yönünden tepkisi
Response of oat cultivars to nitrogen fertilization for grain yield, nitrogen use and yield traits
- Tez No: 237844
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVRİCAN DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, yulaf çeşitlerinin azotlu gübrelemeye tepkisinin tane verimi, azot kullanımı ve verim özellikleriyle ilgili karakterler bakımından incelenmesi amacı ile 2007-2008 ürün yılında Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada 6 adet yulaf çeşidi (Seydişehir, Apak, Yeşilköy-330, Yeşilköy-1779, Amasya ve Checota) ve 3 adet azot dozu (0, 10 ve 20 kg) kullanılmıştır. Araştırma faktöriyel düzenleme yapılarak tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Çeşitler arasında; verim ve verim özelliklerinden; metrekaredeki salkım sayısı (MSS), salkım uzunluğu (SU), salkımdaki tane sayısı (STS), salkımdaki tane ağırlığı (STA), bin tane ağırlığı (BTA), biyolojik verim (BV), tane verimi (TV) ve hasat indeksi (Hİ) bakımından önemli ölçüde farklılıklar bulunmuştur. Tane verimi ve biyolojik verim, Checota (214.56 kg/da) ve Yeşilköy-330 (1940.55 kg/da) sırasıyla en yüksek değerleri oluşturmuşlardır. Çeşitler azot kullanımıyla ilgili özelliklerden; çiçeklenme dönemindeki azot içeriği (ÇDNİ), fizyolojik olgunluk dönemi azot içeriği (ODNİ), taneye azot birikimi (TNB), azottan yararlanma etkinliği (NYE), azot kullanım etkinliği (NKE), azot taşınma etkinliği (NTE) ve azot hasat indeksi (NHİ) bakımından da önemli ölçüde farklı bulunmuştur.Azot dozları arasındaki farklılıklar; BB, MSS, STS, STA, BTA, BV, TV, ÇDNİ, TNİ, TNB, NYE, NKE, NTE ve NHİ özellikleri bakımından önemlim bulunmuştur. En yüksek tane verimi ve biyolojik verim 20 kg/da azot dozunda elde edilmiştir.Çeşit X azot dozu interaksiyonu; MSS, STS, STA, BV, ODNİ, TNİ, TNB gibi özellikler bakımından önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at 2007-2008 crop year, in the field of Kahramanmaraş Agricultural Research Institute to investigate the response of oat cultivars to nitrogen fertilization by grain yield, nitrogen use and yield traits. In the experiment six cultivars (Seydişehir, Apak, Yeşilköy-330, Yeşilköy-1779, Amasya and Checota) with 3 nitrogen levels (0, 10 and 20 kg) were used. The experiment was arranged in randomized complete block design with 3 replications.The differences among the cultivars were significantly for yield and yield traits, panicle per squaremeter (PN/m2), panicle length (PL), grain number per panicle (GN/P), grain weight per panicle (GW/P), 1000-grain weight (1000-GW), biomass (B), grain yield (GY) and harvest index (HI). For grain yield and biomass, Checota (214.56 kg/da) and Yeşilköy-330 (1940.55 kg/da) had the highest values, respectively. Cultivars were also significantly different for nitrogen use traits; nitrogen content at flowering (NCF), nitrogen content at maturity (NCM), nitrogen accumulation in grain (NAG), nitrogen utilization efficiency (UTE), nitrogen use efficiency (NUE), nitrogen remobilization efficiency (NRE) and nitrogen harvest index (NHI).The differences among nitrogen levels were significant for Plant height (PH), PN/m2, GN/P, GW/P, 1000-GW, B, GY, NCF, grain N content (GNC), NAG, UTE, NUE, NRE and NHI. The highest grain yield and biomass was obtained from 20 kg/da nitrogen level.The interactions between cultivar X nitrogen level were significantly different for traits such as PN/m2, GN/P, GW/P, B, NCM, GNC and NAG.