Kahramanmaraş ili mısır alanlarında zararlı ve yararlı faunanın belirlenmesi ve önemli zararlıların populasyon gelişimi takibi
Determination of harmful and beneficial insect fauna and population development of the severe insect pests in maize fields in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 237854
  2. Yazar: MEHMET ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Kahramanmaraş ili birinci ve ikinci ürün mısır tarlalarında zararlı ve yararlı böcek türlerini saptamak ve önemli zararlıların populasyon gelişimlerini belirlemek için yapılmıştır.Kahramanmaraş birinci ve ikinci ürün mısır yetiştirilen alanlarda yapılan arazi çalışmaları ve elde edilen böceklerin sayımları sonucu birinci derecede mısır da ürün kaybına neden olan Lepidopter türleri olarak mısır kurdu (Ostrinia nıubilalis), mısır koçan kurdu (Sesamia nonagrioides) ve bozkurt (Agrotis ipsilon) türleri tespit edilmiştir. Kahramanmaraş ili mısır yetiştiriciliği yapılan alanlarda mısır bitkisinin vejatatif döneminde yaprak pireleri Empoasca decipiens (Paoli) ve Asymmetrasca decedens (Paoli), yaprakbiti Rhopolosiphum maidis yoğunluğunun fazla olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra; Kahramanmaraş mısır yetiştirilen alanlarından doğal düşman olarak saptanan Coleoptera takımının Coccinellidae; Heteroptera takımının Anthocoridae, Nabidae ve Miridae; Neuroptera takımının Chrysopidae familyasına bağlı bir çok tür tespit edilmiştir. Ancak bunların tür teşhisi yapılamadığından bunlar toplu olarak familya düzeyinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Kahramanmaraş province in 2007 to determine insect pests and their natural enemies and population growths of severe insect pests in first and second product maize (Zea mays L.) areas.The number of the insect obtained from the field studies in first and second product maize grown areas indicated that insect species belonging to the order Lepidoptera; corn borer (Ostrinia nubilalis Hübner), corn stem borer (Sesamia nonagrioides (Lef.)) and cut worm (Agrotis ipsilon Hufn.) were the primary insect pests that caused the yield loses in maize in Kahramanmaraş. Leaf hoppers (Empoasca decipiens (Paoli)) and (Asymmetrasca decedens (Paoli)) and aphid (Rhopolosiphum maidis (L.)) were also found in high populations in maize grown areas in Kahramanmaraş province.Many insect species as naturel enemies from Coccinellidae beloging to the order Coleoptera, Anthocoridae, Nabidae and Miridae belonging to the order Heteroptera and Chrysopidae belonging to the order Neuroptera were determined in maize grown areas in Kahramanmaraş. Since the species of these natural enemies were not be identified they were not presented here at family level.