Osmaniye İli'nin kültürel coğrafyası
Cultural geography of Osmaniye province
- Tez No: 529554
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü'nde yer alan Osmaniye ilini doğuda Gaziantep, Kahramanmaraş illeri, kuzeyde Kahramanmaraş, Adana illeri, batıda Adana, güneyde Hatay illeri sınır oluşturmaktadır. Çukurova'nın doğu sınırındaki Osmaniye ilinin topraklarını, Orta Toroslar, Doğu ve Güneydoğu kesiminde Nur Dağları çevrelemektedir. Orta Toroslar ile Güneydoğu Toroslar'ın arasında kalan ilin, güney dağ silsilesini Nur Dağları oluşturmaktadır. Kuzey sınırını Gezit Dağı (2230 m.) oluşturmaktadır. Gezit Dağı, Dibek Dağlarına (2212 m.) ait bir birimdir. Batıya doğru olan yerde ovalar yer almaktadır. Nur Dağları üzerindeki Kösür Dağı (1700 m.) Tozaklık Dağı (1616 m.), Gökçedağ (1630 m.), Akçadağ (1795 m.), Düziçi ilçesinin sınırlarındaki Gözçebel Dağı (2090 m.), Beşikdüldül Tepesi (2246 m.), Kadirli'nin kuzeyindeki Karaoğlan Dağı (1300 m.) bulunmaktadır. Araştırma sahası, Akdeniz iklimi özelliğini taşımaktadır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir.Araştırma sahası Aşağı Ceyhan Havzası'nda bulunmaktadır.Tarımsal üretime elverişli olan ilin üretim miktarları bölge genelinde bakıldığında tahıllardan buğday ve mısır, yağlı tohumlardan ayçiçeği ve yer fıstığı, bahçe bitkilerinden zeytin, turp, marul ve ıspanak en çok yetiştirilen ürünlerin başlıcalarını oluşturmaktadır. Ovalık alanlarda tarımsal faaliyetler yaygın iken, yükseltinin arttığı dağlık alanlarda hayvancılık yapılmaktadır. Ulaşım açısından stratejik önemi olan araştırma sahası, Adana-Osmaniye-Gaziantep Otoyolu (E-90), Osmaniye-Adana-Gaziantep (D-400) karayolu; Adana-Osmaniye-Fevzipaşa demiryolunun geçtiği bir konumdadır. Araştırma sahası Merkez, Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas ve Toprakkale olmak üzere toplam 7 ilçeden oluşmaktadır. İldeki toplam belediye sayısı 13 olup, köy sayısı 160 mahalle sayısı 132'dir. İlin toplam nüfusu 2016 yılı itibariyle 522.175 kişidir. Osmaniye ili somut ve somut olmayan kültürel değerler alanında oldukça önemlidir. Bu çalışma mevcut kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilir pratiklerin aktarılması anlamında değer taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Gaziantep, Kahramanmaraş in the east, Kahramanmaraş in the north, Adana in the east, Adana in the west, Hatay in the south are the borders of the Osmaniye province in the Adana Division of the Mediterranean Region. The lands of the Osmaniye province on the eastern border of Çukurova surround the Central Taurus Mountains and the Nur Mountains in the eastern and southeastern part. The province between the Central Taurus Mountains and the Southeastern Taurus Mountains forms the Nur Mountains in the south mountain range. The northern border is composed of Gezit Mountain (2230 m.). Gezit Dağı is a unit belonging to the Dibek Mountains (2212 m.). Towards the west, there are plains. Kösür Dağı (1700 m.) On the Nur Mountains, Mount Tozaklık (1616 m.), Gökçedağ (1630 m.), Akçadağ (1795 m.), and Gözçebel Mountain (2090 m.) On the border of the Düziçi district, Beşikdüldül Tepesi (2246 m.), Karaoğlan Dağı (1300 m.) In the north of Kadirli. The research area is Mediterranean climate. Generally summers are hot and arid, winters are warm and rainy. The research site is located in the Lower Ceyhan Basin.Production quantities of agricultural produce favorable to agriculture are wheat and corn from cereals, sunflower and peanut from oil seeds, olive, radish, lettuce and spinach from garden plants constitute the heads of most grown-up products. While agricultural activities are common in plains areas, animal husbandry is being made in the mountainous areas where the elevation is increasing. Adana-Osmaniye-Gaziantep Highway (E-90), Osmaniye-Adana-Gaziantep (D-400) highway, which is a strategic area in terms of transportation; Adana-Osmaniye-Fevzipaşa is in a position where the railway passes. The research area consists of 7 districts; Merkez, Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas and Toprakkale. The total number of municipalities in the province is 13 and the number of villages is 132 in 160 districts. The total population of the province is 522.175 as of 2016. Osmaniye province is very important in the field of concrete and intangible cultural values. This work is valuable in the sense of preserving existing cultural heritage and transferring sustainable practices