Kahramanmaraş ve yöresinde geleneksel olarak üretilen ekşi hamur örneklerinden laktik asit bakteri izolasyonu, antibiyotik dirençliliği, plazmid içeriklerinin belirlenmesi
Isolation, determination of plasmid content and antibiotic resistance of lactic acid bacteria from sour dough producted traditional in Kahramanmaraş and region
  1. Tez No: 237859
  2. Yazar: ZELAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DIĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, kendiliğinden fermente olan hamura taze hamurun katılması ve mayalar ile belirli bakterilerin çoğalmaya başlaması sonucu elde edilen ekşi mayada bulunan ve fermentasyona neden olan laktik asit bakterileri izole edildi. Ekşi hamurdan izole edilen laktik asit bakterilerinin tanımlanmasında morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve kültürel özelliklerine göre tanımlama yapıldı. Moleküler tanımlama PCR ile yapıldı. İzolatların plazmid profilleri ve antibiyotik dirençlilikleri (Chloramphenicol, Penicillin G, Ampicillin, Vancomycin, Gentamicin, Oxacillin, Cefuroxime Sodium, Teicoplanin, Rifampicin ve Piperacillin) belirlendi.Çalışma sonucunda ekşi hamur örneklerinden 69 izolat elde edildi. İzolatların tamamının Lactobacillus plantarum olduğu tespit edildi. İzolatların 24'ünde plazmid varlığı belirlendi. L. plantarum'un kullanılan antibiyotiklere karşı genel olarak dirençli olduğu görüldü.Anahtar Kelime: Laktik Asit Bakterisi, İzolasyon, Antibiyotik Dirençlilik, Tanımlama (PCR), Plazmid İçerikleri.
Özet (Çeviri)
In this study, lactic acid bacteria were isolated. The bacteria cause fermentation and found in sour dough that is produced with induced growth of certain bacteria and yeasts when fresh dough is added to spontaneously fermented dough. The identification of lactic acid bacteria which are isolated from sour dough, were made based on morphological, physiological, biochemical, and cultural characteristics. At molecular level, bacteriums were identificated with PCR. Plasmid profiles and antibiotic resistance of isolates were detected.As a result, 69 isolates were obtained from sour dough patterns. All of the isolates that are Lactobacillus plantarum, were detected. Existence of plasmid were detected in 24 of isolates. Lactobacillus plantarum that are resistant against to used antibiotics were observed.Keyword: Lactic acid bacteria, Isolation, Antibiotic resistance, Identification (PCR), plasmid content.