Klasik test ve genellenebilirlik kuramına göre güvenirliğin bir iş performansı ölçeği üzerinde incelenmesi
The examination of reliability according to classical test and generalizability theory on a job performance scale
  1. Tez No: 237862
  2. Yazar: ATİLLA YELBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZEL TAVŞANCIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, 2005 ve 2006 yıllarında İş performansı ölçeği kullanılarak, klasik test kuramı ve genellenebilirlik kuramı analizleri gerçek verilerle uygulanmıştır. Klasik test kuramı ve genellenebilirlik kuramı analizleri sonucunda elde edilen verilerle, Klasik test kuramında ve Genellenebilirlik kuramında elde edilen güvenirlik katsayıları karşılaştırılmıştır.Klasik test kuramında, test tekrar test ve Cronbach alfa güvenirlik katsayıları, değerlendiriciler arası güvenirlik için Kendall'ın konkordans katsayısı, genellenebilirlik kuramında ise çok değişkenli modelle G ve Phi katsayıları hesaplanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre İş performansı ölçeğinde aynı ölçme durumu için Klasik test kuramında ve Genellenebilirlik kuramının çok değişkenli modelle elde edilen güvenirlik katsayılarının birbirleriye uyumlu sonuçlar ürettiği görülmüştür.Bu araştırma bulgularından yola çıkılarak elde edilen sonuçlara göre güvenirliğin iş performansı ölçeğinde değerlendirilmesinde genellenebilirlik kuramının kullanılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir. Aynı zamanda araştırmada kullanılan iş performansı ölçeğinin geçerliği ve güvenirliği yüksek bir ölçme aracı olarak değerlendirilebileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, using job performance scale at years 2005 and 2006, Classical Test Theory and Generalizability Theory were applied with real data. The data obtained from the analysis of Classical Test Theory and Generalizability Theory were compared with the reliability coefficients obtained from the Classical Test Theory and Generalizability Theory.In Classical Test Theory, test retest and Cronbach alpha reliability coefficients, Kendall?s concordance coefficient for interrater reliability; in Generalizability Theory, G and Phi coefficients with multivariate model were computed.According to the obtained results, it is seen that, for the same measurement condition for job performance scale, the reliability coefficients obtained from the Classical Test Theory and from the multivariate model of Generalizability Theory produced harmonious results.According to the results obtained from the findings of this research, it is concluded that, for evaluation of reliability at job performance scale, applying Generalizability Theory will be appropriate. In addition, the job performance scale used in the research can be evaluated as a measurement tool having a high validity and reliability.