Okul öncesi çocuklarda akran kabulünün çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An evaluation of the peer acceptance in preschool children
- Tez No: 237861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL KAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi çocuklarda akran kabulünüyordayan değişkenleri belirlemektir. Çalışmaya alınan değişkenlersırası ile çocuğun mizaç özellikleri, gelişim düzeyi, duygusaldavranışsalsorunları ve ebeveyn kabul-reddidir. Betimsel biraraştırma olan bu araştırmanın evrenini Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti'ndeki okul öncesi çocuklar oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise Kuzey Kıbrıs'ta üç okul öncesi eğitimkurumuna devam eden 75'i kız, 83'ü erkek olmak üzere toplam 158çocuk oluşturmuştur. Bu çocukların yaş aralığı 40-72 aydır.Araştırmaya katılan çocuklara sosyometri uygulanmıştır. EbeveynlerÇocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği (ÇMÖ), Erken Gelişim EvreleriÖlçeği (EGE) ve Aile Çocuk İlişkileri Anne Formu (AÇİ-A)'nu,öğretmenler ise Okul Öncesi Davranış Ölçeğini (ODÖ)doldurmuşlardır. Araştırmada çocukların mizaç özelliklerinin,gelişim düzeylerinin, duygusal davranışsal sorunlarının ve ebeveynkabul-reddinin akran kabulünü yordayıp yordamadığına AdımsalRegresyon Analizi (stepwise multiple regression analize) ilebakılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi dönemdegörülebilecek duygusal davranışsal sorunların ve kişisel sosyalgelişimin akran kabulünü yordadığı görülmüştür. Sonuçlar akrankabulünün önemi ile ana-baba ve öğretmen eğitimine doğurgularıaçısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study aims to investigate the contribution oftemperament, development, emotional-behavioral problems andparental acceptance-rejection on the peer acceptance of pre-schoolchildren.A total of 158 children (75 girls and 83 boys) aged 40-72months, attending various preschools in TRNC participated in thestudy. Sociometry was administrated to children. Parents ofchildren completed the Short Temperament Scale for Children, theAges and Stages Questionnaire and the Parental AcceptanceRejection Questionnaire-Mother Form. Preschool teacherscompleted the Preschool Behaviour Checklist. Stepwise multipleregression analysis was utilized to examine the variables thatpredict peer acceptance in preschool children. Results showed thatthe emotional-behavioral problems and the level of personal-socialdevelopment are significant predictors. Results are discussed interms of the importance of peer acceptance and its implications forparent and teacher education.