Farklı kökenli tane sorgum (Sorghum bicolor L.) genotiplerinde verim, verim unsurları ile bazı fizyolojik özelliklerin belirlenmesi ve DNA düzeyindeki farklılıklarla ilişkilendirilmesi
Identification of yield, yield components and some physiological characteristics of grain sorghum (Sorghum bicolor L.) genotypes of different origines and relating them with molecular markers
  1. Tez No: 237882
  2. Yazar: MAHMUT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Farklı kökenli sorgum çeşitlerinin fizyolojik özelliklerinin belirlendiği ve DNAdüzeyindeki farklılıklarının tespit edildiği çalışmada 18 sorgum genotipi 2007 ve 2008yıllarında denemeye alınmıştır.Tane verimi ile incelenen özellikler arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır.Ancak tane verimi ile vejetatif dönem yaprak alanı, çiçeklenme dönemi yaprak alanı,vejetatif dönem yaprak alan indeksi, çiçeklenme dönemi yaprak alan indeksi,vejetatif dönem, çiçeklenme ve olgunlaşma dönemi biyomas değerleri, vejetatifdönem stoma iletkenliği, vejetatif dönem klofil içeriği, çiçeklenme dönemi klorofiliçeriği, çiçeklenme dönemi bitki örtü sıcaklığı ve bitki çapı özellikleri arasında olumluilişkiler belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan genotipler arasındaki en fazla genetik farklılık enyüksek tane verimine sahip ICSB 693 ile en az tane verimi veren genotiplerden ICSR92003 arasında bulunmuştur. Oluşturulan filogenetik ağaçta yine ICSB 693 genotipidiğer tüm sorgum genotiplerinden ayrı bir grup oluşturmuştur. SSR 10?2 markörüçiçeklenme ve olgunlaşma dönemi biyomas verimi ile pozitif; ISSR 8?7 markörüvejetatif dönemdeki net fotosentez hızı ve stoma iletkenliği ile negatif; SSR 5?6, ISSR5-6 ve ISSR 6-1 markörleri ise vejetatif ve olgunlaşma dönemi klorofil içeriği ilenegatif ve önemli bir ilişki göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2007 and 2008 in order to identify yield, yieldcomponents and some physiological characteristics of 18 sorghum genotypes fromdifferent origins and to detemine their differences in DNA levels.There was no significant correlation between grain yield and other charactersexamined. However, there were some non significant but possitive relations betweengrain yield and leaf area at vegetative and anthesis stage, leaf area index vegetativeand anthesis, biomass production in all plant maturity stages, stomatal conductancein vegetative stage, chlorophyl content in both vegetative and anthesis stages, plantcanopy temperature in anthesis and stem diameter.The highest genetic distance was found between ICSB 693 having the highestgrain yield and ICSR 92003 having lowest grain yield. ICSB 693 cultivar constituteda different group then all other genotypes in the phylogenetic tree. Positive andsignificant relationship of SSR 10-2 marker with flowering and mature stage ofbiomas yield, negative and significant relationship of photosynthesis rate andstomatal conductance with SSR 8-7; negative and significant of chlorophyl content atvegetative and mature stage were abtainal.