İmplante olan tekstil ipliklerinin kan ürünleri ve tıbbi sıvılar içerisindeki bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparision of some physical properties of implantable textile yarns in blood contents and medical solutions
- Tez No: 237881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yakın bir zamana kadar kullanımı devam eden ve bazı sakıncaları nedeni ile kullanımdan kaldırılan emilebilir doğal ameliyat iplikleri ile halen kullanılmakta olan emilebilir sentetik ameliyat ipliklerinin bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması düşünülmüştür. Böylece halen kullanılmakta olan emilebilir sentetik ameliyat ipliklerinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar hakkında bir fikir sahibi olunması amaçlanmıştır.Doğal ve sentetik emilebilir ameliyat ipliklerinden alınan birer tip örnek için, Kopma Kuvveti değeri başta olmak üzere Kütle ve Kopma Uzama değerleri açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. Doğal ameliyat ipliği olarak Normal Katgüt ve sentetik ameliyat ipliği olarak da Poliglikolid yapıda olan bir örnek seçildi. Monofilament bir yapıya sahip olan Katgüt'e benzer olarak, seçilen sentetik ameliyat ipliği örneği de monofilament yapıdadır.Kan ürünleri (Tam Kan, Eritrosit Süspansiyon, Trombosit Süspansiyon, Kan Plazması), Tıbbi Sıvılar (İzotonik NaCL Solüsyonu, %30 Dekstroz Solüsyonu) ve Destile Su ortamlarına düğümlü ve düğümsüz olarak ameliyat ipliği numunelerinin ekimleri yapıldı. +21°C ve +4°C' deki iki farklı sıcaklık ortamında muhafaza edilen numunelerin; kopma kuvveti, kütle ve kopma uzaması değerleri iki haftalık süre içerisinde birer gün ara ile ölçülerek takip edildi.Sonuçlar gösterdi ki, halen kullanımda olan emilebilir sentetik ameliyat ipliği örneği, günümüzde kullanımdan kaldırılan emilebilir doğal ameliyat ipliği örneğinin sergilediği tüm faydalı davranışları sergileyebilmektedir. Bunun yanı sıra daha az doku reaksiyonu, daha fazla mukavemet, üretim kolaylığı ve hijyen açısından sağladığı faydalardan dolayı da avantajlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some physical properties of synthetic absorbable sutures, which some kinds of them are still in use and some others that are not in usage anymore because of their inconvenient reasons, were compared. In this way, to have an opinion about advantages and disadvantages of the synthetic absorbable sutures is aimed.Every each sample types from natural and synthetic absorbable sutures were compared with the values of breaking strength, elongation and mass loss. Normal Catgut as a natural suture and Polyglicolide as a synthetic suture, which both of them have monofilament structure, were used.Knotted and unknotted suture samples were put into the different media like Blood contents (Full Blood, Erythrocyte Suspension, Thrombocyte (Platelet) Suspension and Blood Plasma), Medical Solutions and Distilled Water. Samples were kept in two different temperatures (+21°C and +4°C) and for the time period of two weeks. Breaking strength, elongation and mass loss tests were carried out once in a two days along the two weeks.Consequently, it is observed that the absorbable synthetic suture have the useful behaviour of natural suture which is not usage anymore. Besides, the absorbable synthetic sutures provide advantages in terms of hygiene, tissue reactions, strength and production facility.