Farklı demir formlarının ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin bazı tane özelliklerine etkisi
The effect of different iron forms on some grain properties of bread and durum wheat varieties
  1. Tez No: 665858
  2. Yazar: SELÇUK UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de demir (Fe) eksikliği problemleri ciddi boyutlarda yaygınlık göstermekte, özellikler çocuk ve kadınlarda çok önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Türkiye'de problemin bu denli yaygınlık göstermesinin ana nedenlerinden biri Fe'i çok düşük olan tahıl kökenli gıdaların çok yüksek oranlarda tüketilmesi gösterilmektedir. Çözüm olarak gıdaların Fe yönünden zenginleştirilmesine, problemin en aza indirilmesinde ve geniş alanlara kolayca uygulanabilir, problemi yaşayana çabuk ulaşılabilir bir strateji olarak bakılmaktadır. Bu çalışmada, sera koşullarında ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerine farklı Fe form (FeSO4.7H2O; Fe-EDTA; Fe-EDDHA) ve uygulama şekillerinin (toprak, yaprak ve toprak+yaprak) tane Fe konsantrasyonuna olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey as well as in the whole world iron (Fe) deficiency prevalence in serious problems in the show, especially brings about a very important health problems in children and women. Heavy and monotonous consumption of cereal-based foods with very low Fe concentration is considered as major reason for the widespread occurrence of the problem. As a solution, the enrichment of foods in terms of Fe is considered to be a strategy that can be easily applied to large areas, to minimize the problem, and to reach those who experience the problem.In this study, the effect of different Fe forms (FeSO4.7H2O; Fe-EDTA; Fe-EDDHA) and application methods (soil, foliar, soil+foliar) on grain Fe concentrations on bread and durum wheat varieties under greenhouse conditions was investigated.