Orman kaynakları işlevlerine ilişkin toplumsal bilincin incelenmesi (Eskişehir örneği)
A study on the public awareness related to functions of forest resources ? a case study from Eskişehir
  1. Tez No: 237885
  2. Yazar: HASAN BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Orman Kaynakları İşlevlerine İlişkin Toplumsal Bilincin İncelenmesi (Eskişehir Örneği) isimli yüksek lisans çalışmasında, Eskişehir halkının ormandan faydalanıp faydalanmadığına dair düşünceleri, ne şekilde faydalandığı, orman ve ormancılıkla ilgili kuruluşlar ile yaptığı çalışmalar hakkındaki bilgi ve beklentilerin ortaya konması ve orman kaynakları işlevlerine ilişkin bilincin ortaya çıkartılması konusunda çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışma, yapılan anket çalışmaları verilerine dayanmaktadır. Eskişehir'de yaşayan halkla rastgele örnekleme yöntemi ile yapılan bu anketlerle elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.Sonuç olarak; orman, orman yönetimi ve orman kaynakları işlevlerine ilişkin bilinç düzeyinin artırılması ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, named ?A Study on the Public Awareness related to Functions of Forest Resources ? A case study from Eskişehir?, Eskişehir people?s thoughts about if they benefit from forests, or not, and in which way they benefit, were investigated. Also, information and expectations on the forestry institutions and their activities and also the public awareness level of Eskişehir society concerning the functions of forest resources were determined.This research based on public survey data. Results from the public survey performed by randomize sampling method with people living in Eskişehir were obtained.