İzmit-Kerpe araştırma ormanında duglas (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco)'ın 34 yıllık gelişme durumlarının incelenmesi
A study on 34 years development results for douglas fir (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco) in İzmit-Kerpe research forest
  1. Tez No: 237904
  2. Yazar: SÜLEYMAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN TUNÇTANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma İzmit Kerpe Araştırma Ormanı'nın da Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Müdürlüğü'nce 1974, 1975 yıllarında dört faklı bölmede, 31 hektarlık bir alanda üç farklı orijin ile demostratif amaçlı olarak yapılan duglas ağaçlandırmalarının 34 yıllık gelişme durumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmada öncelikli olarak tam kapalı saf duglas alanları belirlenmiş ve bu nitelikte olmayan sahalar araştırma dışında bırakılmıştır. Denme alanların yer ve sayıları belirlendikten sonra, denem alanlarında çap ve boy ölçümleri yapılarak örnek ağaçlar tespit edilmiştir. 400 m2 büyüklüklerindeki 22 adet deneme alanından alınan 22 adet örnek ağaçlardan alınan seksiyonlarda yıllık halka kalınlıkları ölçülerek gövde analizleri yapılmış ve analizler sonucu orijinler itibarı ile büyüme ve artımlar ortaya konmuştur. Artım ve büyümelerdeki farklılık nedeniyle orijinlere varyans analizi ve duncan testi uygulanmıştır. Orijinler arasında farklılığa neden olan faktörler ve bunların etkileri üzerinde durulmuştur.Araştırmamızda Washington orijininin 19 cm çap, 20 metre boy, hektarda 357 m3 lük hacim ve hektarda 10.5 m3 lük yılık ortalama artım ile en iyi gelişme gösteren orijin durumda olduğu görülmüştür. 16.4 cm çap, 17 metre boy, hektarda 244 m3 lük hacim ve hektarda 7.1 m3 lük yıllık ortalama artım ile Calyfornia orijinin ikinci sırada yer aldığı, 16.1 cm çap, 14.4 metre boy, hektarda 196 m3 lük hacim ve hektarda 5.7 m3 lük yıllık ortalama artım ile Oregon orijini üçüncü sırayı aldığı görülmüştür.Orijinler arasındaki bu farklılaşmanın ana nedenin orijin farklılığından kaynaklandığı, bu çalışma ve duglas konusunda daha önce yapılmış çalışmalar göz önüne alındığında, Washington orijinin ülkemiz koşullarına en iyi uyum sağlayan orijin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out determine the 34 years development results of Douglas fir plantations which were planted as demonstrative purposes in 31 hectares areas at 4 different division and as 3 provences in 1974 and 1975 by Poplar and Fast Growing Tree Species Resaerch Instute in İzmit Kerpe Research Forest.Firstly, pure douglas fir stands were determined. Later, determining the number of sample plots and their location, diameter and height of the trees were measured. A total of 22 sample plots were taken and 22 trees from each sample plot (400 m2 ) were cut and analysed for annual ring width in order to examine increment and growth differences for the provenances. Analyses of variance were used to determine whether the significant differences between increment and growth. In order to learn which mean values are significantly differences, Duncan?s Multiple Range test used.According to the results, Douglas fir from Washington provenance showed the best development with 19 cm diameter, 20 m height and 357 m3 volume and 10.5 m3 mean annual increment. California provenance showed development 16.4 cm diameter, 17 m height and 244 m3 volume and 7.1 m3 mean annual increment and the lowest values were obtained from Oregon provenance as 16.1 cm diameter, 14.4 m height and 196 m3 volume and 5.7 m3 mean annual increment.It might be concluded that, the main reason for these different values were provenance differences among the origins according to the previous studies and the this study. From this point of view, it can be suggested that the best provenance for our country is Washington origin.