Dekor kağıdı ve reçine tipinin yongalevhaların fiziksel?mekanik ve yüzey kalitesine etkisi
Fact of decor paper and resin type to physical mechanic and surface quality of particle board
- Tez No: 237910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada; 70 g/m2 lik New wenge ve Beyaz meşe ile 80 g/m2 gramajlı Akça ağaç desenli dekor kâğıtları kullanılmıştır. Bu kâğıtlar %100 üre formaldehit %100 melamin formaldehit ve % 55 üre formaldehit - % 45 melamin formaldehit oranlarında hazırlanan sentetik reçineleri ile emprenye edilmiştir. Emprenyeli dekor kâğıtları yongalevha yüzeyine iki farklı yüzey yapısına sahip (doğal ve bute) saçlar kullanılarak yapıştırılmıştır. Elde edilen lamine yongalevharın fiziksel, mekanik ve yüzey özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca, kullanılan emprenye kâğıtlarının fiziksel, mekanik özellikleri ile optik özellikleri ilgili standartlara göre belirlenmiştir.Bu çalışmada üre, üre-melamin ve melamin formaldehit tutkalları ile emprenye edilmiş dekor kâğıtların özellikleri karşılaştırmalı olarak ortaya konmuş ve laminasyon işleminden sonra yapılan fiziksel ? mekanik ve yüzey kalite testleriyle, çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır.Bu testler Türk Standartlı TS EN 14323 Nisan 2006 ICS 79.060.20 Ahşap Esaslı Levhalar ? İç Mekânlarda Kullanımları İçin Melamin Yüzlü Levhalar ? Deney Metotları ve TS EN 312 Mart 2005 ICS 79.060.20 Yongalevhalar ? Özellikler ( TS EN 12 -3 Kuru şartlarda, kapalı ortamda kullanılan ( mobilya dahil ) yongalevhaların özellikleri) standartlarına uygun olarak yapılmıştır.Ayrıca dekor kâğıtlarının emprenyesinde kullanılan tutkalın özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 70 g/m2 new wenge, 70 g/m2 white oak and 8 g/m2 white tree design decor papers are used in this study. The decor paper are impregnanted with synthetic resin prepared proportion of ? 100 üre formaldehid, ? 100 melamin formaldehid and ? 55 üre formaldehid ? 45 melamin formaldehit. İmpregnanted decor papers was laminated on particleboard with naturel and bute plate which have different surface form. End of this process mechanic, phisical, and surface properes of fiberboard are appeared. The physical mechanicand optical propestios of decor papers and impregnated decor papers was dedermined with according to standartc methots.İn this stud, properties of decor paper impregnated with ürea, ürea-melamine, melamine formaldehyde adhesives are introduced thanks to compare with each other and after the lamination process test results are compared by test of physical, mechanical, and surface quality.This thesis methot is reasonable for TS EN 14323 April 2006 ICS 7906020 wood based board - board with melamin surface for indoor aim - experiment method TS 312 March 2005 ICS 79.060.20 Particleboard - Species ( TS EN 12 -3 Species of particle board(and furnature) used indoor, dry surroundings )