Ankara ilinde, ağaç işleri sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmelerde iş sağlığı ve iş güvenliği üzerine araştırmalar
Study of occupational health and safety in medium and large size companies operating in woodworking industry in Ankara
  1. Tez No: 237911
  2. Yazar: YALÇIN SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Teknik Eğitim, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bartın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalında yürütülmek üzere Yüksek Lisans Tezi amacıyla hazırlanan bu araştırmanın kapsamını ?Ankara ilinde, Ağaç İşleri Sektöründe Faaliyet Gösteren Orta ve Büyük Ölçekli İşletmelerde İş sağlığı ve İş Güvenliği Üzerine Araştırmalar? başlığı altındaki çalışma oluşturmaktadır.Araştırmanın içeriğinin güvenilir olması amacıyla Türkiye'de bugüne kadar yapılan kabul görmüş araştırmalardan faydalanılarak Türkiye'deki orta ve büyük ölçekli mobilya sektörü hakkında genel bilgiler toplanmıştır. Sözel ve sayısal gerçek verilerin toplanmasında İSGGM (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü), TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), ÇASGEM (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi), TSE (Türk Standardları Enstitüsü) gibi güvenilir kurumların daha önce elde ettiği araştırılmaları ışığında ortaya çıkan bilgiler kullanılmıştır.Ayrıca araştırmanın kullanılabilir ve etkin bir araştırma olması amacıyla anket uygulaması yapılması sağlanmıştır.Ankara'da ağaç işleri sektörünün içerisinden seçilerek tespit edilen işletmelere anket uygulamasının yapılması amacıyla hazırlanan anket soruları bu işletmelere uygulanmıştır.Çalışmanın ana kaynağı olarak anket yöntemi kullanıldığından anket içeriği olarak işletmelere yönlendirilen soru başlıkları; işyerine ilişkin bilgiler, işyeri hekimliği ve iş sağlığı, eğitim, bilinç ve yeterlilik, tehlike belirleme, risk değerlendirme ve risk kontrolü için planlama ana başlıklarından oluşmuştur. 29 işletmeden bireysel görüşmeler sonucunda değerlendirmek üzere anket sonuçları temin edilmiştir. Temin edilen verilerin değerlendirilmesi yapılarak işletmelerin özellikleri hakkında çizelge ve şekiller oluşturulmuştur. Elde edilen çizelge ve şekiller işletmelerin mevcut durumlarını ve sorunlarını belirlemiş olup sonuç ve öneriler bölümünde işletmelerin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis that is prepared at the Bartın University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Industry Engineering Department is ?Study of Occupational Health and Safety in Medium and Large Size Companies Operating in Woodworking Industry in Ankara.?In order to be trustful in terms of content of the study, general information about the medium and large companies operating in furniture sector in Turkey is gathered by investigating previous studies that are conducted in Turkey. Verbal and quantitative information is obtained from the studies carried out by trustful organizations like General Directorate of Occupational Health and Safety, Turkish Statistical Institute, The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey, Labor and Social Security Research and Education Center and Turkish Standards Institute.In addition to these, for the study to be useful and efficient, a survey is conducted. Survey questions are directed to the selected firms operating in woodworking industry in Ankara.Survey results are the main source for this study. Due to this, the survey questions include the following topics: information about the company, on-site doctor and company sanitation, consciousness and prowess, identification of danger, planning for evaluation and control of risk. The survey results are obtained from 29 companies by directing the survey questions to each company directly. In the light of these results, the current situation of companies, and their characteristics are depicted in the forms of tables and graphs. While these tables and graphs helped to determine the problems of the companies about the subjects, the solutions and suggestions are given in part results and suggestions.