Yongalevha yüzey lamine kaplamalarında kullanılan farklı gramajlı dekor kâğıtlarının levha özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different grammages of decorative paper laminations on particle board propertes
  1. Tez No: 877326
  2. Yazar: EMRE BEĞLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Üç farklı dekor kâğıdı türü ve üç değişik gramajda hazırlanmış ham levha yüzeylerine yapıştırılan kâğıtların, levha mekanik direnç ve yüzey optik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Eğilme direnci ile dekor kâğıt gramajı arasında pozitif bir ilişki bulunmuş, 80 gr/m², 90 gr/m² ve 110 gr/m² dekor kâğıtları ile kaplanmış numunelerin eğilme dirençleri sırasıyla %15.31, %16.26 ve %38.75 oranında artış göstermiştir. Ancak, yüzeye dik çekme direnci (IB) değerlerinde dekor kâğıdı türü ve gramajı ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Yüzey vida tutma direnç değerleri, dekor kâğıdı kaplanmış levhalarda kontrol örneklerine göre daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, yüzey sağlamlık değerleri de incelenmiş, düşük gramajda (80-90 gr/m²) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, en yüksek gramajlı kâğıtların (110 gr/m²) yüzey sağlamlık değerlerinde azalma (%5.2 ve %3.1 oranında) gözlemlenmiştir. Bu durum, laminasyon için yüzeylerin zımparalanmasının levha yüzeylerinde zayıflama ve deformasyona neden olabileceği ile açıklanmıştır. Dekor kâğıtlarının su buharı, su, kahve, aseton ve alkol temasına karşı yüzey dayanımı en yüksek direnç derecesi olan 5 olarak belirlenmiştir. Renk değişimi ölçümlerinde, 80 gr/m² gramajlı Beyaz-C dekor kâğıdı ile kaplı levhalarda alkol ve aseton etkisiyle en yüksek toplam renk farkı ΔE:1.48 ve ΔE:1.18 olarak ölçülmüştür. Bu iki değer, çalışma kapsamında tüm denemelerde gözlemlenen en yüksek toplam renk farkını temsil etmekte olup, ΔE değeri 1.0 üzerindedir ki, insan gözü için fark algısını ifade etmektedir. Bu durum, görsel ve duyusal analizlerin sınıflandırma süreçlerinde etkili olduğunu göstermekle birlikte, gelişmiş ekipmanlarla örneğin renk spektroskopisi kullanılarak dekor kâğıtlarının yüzeylerindeki renk değişikliklerinin daha hassas bir şekilde ölçülmesi ve karşılaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Three different types of decorative paper and three different gram weights were applied to the surfaces of raw sheets to investigate their effects on the mechanical resistance and surface optical properties of the sheets. A positive correlation was found between bending resistance and decorative paper weight; samples coated with 80 g/m², 90 g/m², and 110 g/m² decorative papers showed increases in bending resistance of 15.31%, 16.26%, and 38.75%, respectively. However, no statistically significant difference was observed in surface tensile strength (IB) values based on decorative paper type and weight. Surface screw-holding resistance values were found to be lower in samples with decorative paper coating compared to control samples. Additionally, surface durability values were examined, revealing no significant difference in low gram weights (80-90 g/m²), while a decrease in surface durability values was observed in the highest gram weight papers (110 g/m²) (5.2% and 3.1% decrease, respectively). This phenomenon was attributed to the sanding of surfaces for lamination potentially causing weakening and deformation of sheet surfaces. The surface resistance to steam, water, coffee, acetone, and alcohol was determined to be the highest resistance level of 5. In color change measurements, the highest total color difference was observed with alcohol and acetone effects on sheets coated with 80 g/m² Beyaz-C decorative paper, with ΔE values of 1.48 and 1.18, respectively. These two values represent the highest total color difference observed in all experiments conducted during this study and are measured above ΔE:1.0, which signifies the perceptible difference for the human eye. This indicates the effectiveness of visual and sensory analyses in classification processes, yet it is recommended to utilize advanced equipment such as color spectroscopy to measure and compare color changes on the surfaces of decorative papers more accurately and under different conditions.